Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Opłaty za przedszkola

Opłaty za przedszkola fotolia.pl

Jak czytamy w Serwisie Samorządowym PAP: Wysokość opłat za przedszkola publiczne ustalają gminy, mogą one je różnicować, a nawet nie pobierać ich w ogóle - poinformował w Sejmie wiceminister edukacji Zbigniew Włodkowski. Powołał się na ubiegłoroczną nowelizację prawa oświatowego.

Włodkowski przypomniał, że zgodnie z sierpniową zmianą ustawy o systemie oświaty, przedszkole publiczne ma obowiązek zapewnić bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie ustalonym przez gminę, ale nie krótszym niż pięć godzin dziennie.

Jednocześnie wysokość opłat za świadczenia udzielane przez te przedszkola w czasie przekraczającym wymiar co najmniej pięciu godzin oraz za korzystanie z wyżywienia w przedszkolach publicznych będą ustalały samodzielnie rady gmin w formie uchwał.

Wiceminister edukacji odpowiadał na pytania posłanek PO Magdaleny Kochan i Urszuli Augustyn. Pytały one o kwestie zróżnicowanych opłat za przedszkola publiczne oraz o finansowanie dowożenia do szkół dzieci mieszkających bliżej placówek niż trzy kilometry.

Wysokość opłat wnoszonych przez rodziców ustalają co roku gminy w uchwałach. Opłaty w poszczególnych gminach są różnej wysokości. Dodatkowo część gmin różnicuje ich wysokość w zależności od sytuacji materialnej i rodzinnej dzieci (np. jeśli w danej rodzinie do przedszkola chodzi więcej niż jedno dziecko, to opłata za drugie i następne dziecko jest niższa).

W ostatnim czasie wojewodowie uchylali część uchwał gmin różnicujących wysokość opłat za przedszkola, inni z kolei utrzymywali je w mocy. Krańcowo różne było też orzecznictwo sądów w tej sprawie.

W pierwszych dniach stycznia wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Zbigniew Sosnowski poinformował w Sejmie, że na 27 stycznia zaplanowane zostało spotkanie z wojewodami w sprawie uchwał rad gmin dotyczących zróżnicowania opłat za przedszkola. Obok przedstawicieli MSWiA udział w nim mają wziąć także przedstawiciele MEN. Podczas spotkania ma być przedstawione stanowisko rządu dotyczące uchwał gmin.

"Mam nadzieję, że spotkanie doprowadzi do wyjaśnienia sprawy" - powiedział wówczas Sosnowski. W czwartek Włodkowski zapowiedział, że jeśli takie spotkanie nie wystarczy, to wzięta zostanie pod uwagę zmiana ustawy i literalne zapisanie prawa gmin do różnicowania opłat za przedszkola.

Wiceminister edukacji poinformował również, że planowana jest nowelizacja ustawy o systemie oświaty, w której zapisane będzie prawo samorządów - w miarę ich możliwości - do zapewnienia i finansowania dojazdów dzieci do szkół, jeśli mieszkają one bliżej szkoły niż trzy kilometry.

Obecnie samorządy mają obowiązek taki dojazd organizować tylko wtedy, gdy odległość jest większa niż trzy kilometry. Część z nich jednak organizuje taki dojazd także dla dzieci mieszkających bliżej szkoły, rozliczenie jednak tych wydatków kwestionują regionalne izby obrachunkowe.

Źródło: samorzad.pap.pl / fot. www.sxc.hu

Pon., 24 St. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun