Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Młodzież chce mieć wpływ na przyszłość

Młodzież chce mieć wpływ na przyszłość fotolia.pl

Dwie trzecie młodych osób zamierza głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014, a około jedna trzecia (35 %) raczej nie weźmie udziału w głosowaniu wynika z sondażu Komisji na temat uczestnictwa młodzieży w życiu demokratycznym. Młodzi ludzi są mniej skłonni do głosowania niż ich rodzice i wykazują rosnące niezadowolenie ze sposobu prowadzenia polityki. Mimo to młodzież chce uczestniczyć w życiu politycznym i mieć większe możliwości wyrażenia swojego zdania. Młode osoby charakteryzują się poczuciem silnej europejskiej tożsamości oraz bardziej niż inne grupy wiekowe doceniają europejską integrację.

Przynajmniej 75 % młodych osób zamierza uczestniczyć w głosowaniu w Belgii, Holandii, Szwecji, we Włoszech, w Irlandii i na Malcie, a maksymalnie 55 % - na Cyprze, w Grecji, Estonii, Republice Czeskiej i Słowenii. Sondaż wskazuje również, że około jedna trzecia (28 %) osób zamierzających głosować jest pewna swojego uczestnictwa w wyborach, a 11 % ankietowanych twierdzi, że na pewno nie weźmie w nich udziału. Dziewięć na dziesięć osób, które prawdopodobnie zagłosują, zrobi to, ponieważ jest przekonane, że demokracja, Europa i wybory do Parlamentu Europejskiego są ważne. Dwie na trzy osoby, które nie zamierzają głosować, uważają, że ich głos nic nie zmieni.

35 % młodych Europejczyków deklaruje aktywność w ubiegłym roku w klubach sportowych, 22 % - w organizacjach młodzieżowych, 15 % - w organizacjach lokalnych, a 14 % - w organizacjach kulturalnych. 44 % młodych Europejczyków nie jest jednak zaangażowanych w działania żadnej organizacji. Osoby, które uczestniczyły przynajmniej w jednym rodzaju działalności lub jednej organizacji, są bardziej skłonne do rozważenia w przyszłości swojej kandydatury w wyborach politycznych (23 % wobec 14 % osób, które nie uczestniczyły) oraz są również bardziej skłonne do oddania głosu w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Ankietowani, którzy nie uczestniczyli w żadnej działalności, są mniej skłonni do zainteresowania się polityką lub wyborami (53 % wobec 41 % osób, które uczestniczyły).

Sprawozdanie Komisji na temat obywatelstwa UE i uczestnictwa młodych ludzi w życiu politycznym wskazuje, że młodzież w większym stopniu niż osoby z innych grup wiekowych uważa siebie za obywateli Unii Europejskiej. 69 % młodych respondentów (wobec około 60 % osób starszych) ma poczucie, że bycie członkiem Unii Europejskiej stanowi część ich obywatelstwa. Tylko 30 % młodych Europejczyków twierdzi, że czuje się wyłącznie obywatelami swojego kraju (wobec około 38 % osób starszych).
Sondaż Komisji przeprowadzony przez London School of Economics na temat uczestnictwa młodzieży w życiu demokratycznym wykazał rosnące niezadowolenie młodych osób ze sposobu prowadzenia polityki. Młodzi ludzie chcą uczestniczyć w polityce poprzez bycie wysłuchanymi i zaangażowanymi na różne sposoby. Internet i nowe technologie są postrzegane jako środki sprzyjające szerszemu uczestnictwu. Młode osoby chcą otrzymywać więcej informacji o polityce i wyborach oraz rozważają konkretne ramy instytucjonalne, które mogą poprawić ich uczestnictwo i reprezentację. Lokalne i wspólnotowe organizacje młodzieżowe z powodzeniem motywują młodych ludzi do większego zaangażowania.

Źródło: www.europa.eu

Pt., 31 Mj. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna