Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowa rejestracja łodzi u Starostów od 2020 r.

Nowa rejestracja łodzi u Starostów od 2020 r. fotolia.pl

W ostatnim tygodniu na podczas posiedzenia Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, posłowie zajmowali się projektem ustawy o rejestracji jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24 m. Ustawa wprowadza kilka zmian w szczególności dla starostów.

Na wstępie należy zauważyć, że obecnie istnieje 6 różnych rejestrów, w których mogą być rejestrowane jachty śródlądowe i morskie. Rejestry prowadzone są przez: Polski Związek Żeglarski (PZŻ), Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego, starostów, izby morskie i urzędy morskie. Ustawa sprowadza się do zmiany tego stanu rzeczy poprzez utworzenie jednego rejestru dla wszystkich jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24 m (obejmujący jednostki śródlądowe i morskie, żaglowe i motorowe, w tym przeznaczone do połowu ryb), z pozostawieniem możliwości rejestracji w polskim rejestrze okrętowym prowadzonym przez izby morskie, co z kolei umożliwi ustanowienie hipoteki morskiej. Rejestracja odbywać się będzie w starostwach oraz polskich związkach sportowych. Rejestr będzie prowadzony w postaci systemu teleinformatycznego w celu umożliwienia stałego dostępu do danych (24/7), w szczególności dla służb ratowniczych i administracji państwowej.

Zostanie wprowadzony jeden wzór dokumentu rejestracyjnego oraz jeden wniosek o rejestrację. Dokument rejestracyjny będzie miał prostą i wygodną formę plastikowej karty. Będzie zawierał dane m.in. o podstawowych parametrach jednostki pływającej oraz informacje niezbędne dla uprawiania bezpiecznej żeglugi na danej jednostce pływającej (tj. max. liczbę osób na pokładzie i max. siłę wiatru i wysokość fali). Pozostałe dane (w tym podawane dobrowolnie dla wygody odbiorców, jak np. numer telefonu w sytuacjach alarmowych, numer silnika zaburtowego z tabliczki znamionowej) będą dostępne w elektronicznej bazie danych i można je będzie aktualizować na wniosek właściciela za pośrednictwem e-PUAP. Wszystkie dotychczasowe dokumenty rejestracyjne zostaną etapami wymienione na nowe. Dotychczasowa dokumentacja papierowa pozostanie u podmiotów ją prowadzących (tj. starostów odpowiedzialnych za rejestrację sprzętu do połowu ryb oraz polskich związków sportowych: PZŻ i PZMWiNW), które zostaną zobowiązane do utrzymywania dokumentacji archiwalnej przez 5 lat po planowanym zakończeniu wymiany dokumentów. Dzięki aktywności Związku Powiatów Polskich udało się do ustawy wpisać korzystniejsze niż zakładane w wersji pierwotnej finansowanie, które określone jako nie mogące przekroczyć 10% minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego i ogłoszonego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę za wydanie:

  • rejestrację i wydanie dokumentu rejestracyjnego,
  • zmianę danych w rejestrze i wydanie dokumentu rejestracyjnego,
  • wydanie wtórnika dokumentu rejestracyjnego,
  • wydanie oznakowania kontrolnego.

Jednak konkretna wysokość stawek uzależniona jest od rozporządzenia, które będzie jeszcze przedmiotem dalszych prac w których ZPP będzie brało aktywny udział.

Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2020 roku.

Sob., 24 Mrz. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk