WSA we Wrocławiu: Skarga na czynność materialno-techniczną polegającą na wydaniu przez organ rejestrowy wyrysu z mapy ewidencyjnej oraz wypisu z ewidencji gruntów i budynków, a także kwestionująca zgodność z prawem danych zawartych w ewidencji gruntów i budynków – nie podlega kognicji sądu administracyjnego.
Charakter wydania wypisu i wyrysu
Sąd podkreślił, że organ rejestrowy (starosta), wydając z operatu ewidencyjnego dane w formie wypisu i wyrysu (dokumentu urzędowego), potwierdza jedynie to, co jest w nim aktualnie ujawnione. Niedopuszczalne jest natomiast dokonywanie w tym trybie zmiany istniejących wpisów w ewidencji gruntów i budynków. Wydanie z operatu ewidencji gruntów wypisu i wyrysu jest czynnością materialno-techniczną.
Co istotne – wypis i wyrys jako dokument urzędowy stanowi oświadczenie wiedzy a nie woli organu rejestrowego. Potwierdza jedynie stan faktyczny i prawny, jaki ujawniony jest w prowadzonych rejestrach. Jest pochodną istniejących faktów lub stanu prawnego i wraz ze zmianą tych faktów lub stanu prawnego dokument taki staje się nieaktualny i może być wydany nowy, odpowiadający aktualnemu stanowi prawnemu lub aktualnym faktom.
Treść wypisu i wyrysu nie korzysta z domniemania ważności co oznacza, iż można przeprowadzić przeciwko jego treści dowód w toku postępowania jurysdykcyjnego. Strona, która uważa, że treść ewidencji gruntów wymaga zmiany (jest nieaktualna lub niepełna), nie powinna kwestionować treści wydanego przez organ wypisu, lecz wystąpić z wnioskiem o dokonanie zmian w ewidencji gruntów, który będzie podlegał rozpatrzeniu w odrębnym postępowaniu.
Starosta odzwierciedla tylko dane aktualne
Istota danych ujawnionych w bazie danych EGiB jako dokumentów wydanych przez organ prowadzący tę ewidencję w formie i treści przewidzianej przepisami Prawa geodezyjnego i kartograficznego oraz rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków, polega na odzwierciedleniu treści aktualnych danych zawartych w posiadanym przez organ rejestrze a odnoszących się do określonej działki czy działek ewidencyjnych. Żądanie od starosty ujawnienia informacji, które nie mieszczą się w zakresie możliwych do ujawnienia informacji, oraz kwestionowanie ujawnionych w otrzymanym wypisie z ewidencji gruntów i budynków i wyrysie z mapy ewidencyjnej nie mieści się w katalogu spraw objętych kognicją sądu administracyjnego.
Oznacza to, że treść wypisu i wyrysu z EGiB nie podlega zaskarżeniu do sądu administracyjnego, a ewentualne zarzuty przeciwko treści takiego dokumentu nie mogą być rozpoznane przez sąd. Skarga w takim przedmiocie będzie podlegała odrzuceniu.
Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 07.04.2025 r., sygn. akt II SA/Wr 182/25, orzeczenie nieprawomocne
Źródło: orzeczenia.nsa.gov.pl