Korzystanie z wód, nawet w charakterze ciągłym, wymaga od zainteresowanych organów okresowego odnawiania pozwoleń wydawanych przez PGW Wody Polskie. Choć załatwienie sprawy nie powinno trwać dłużej niż dwa miesiące, Wody Polskie mają znacznie wydłużać sobie ten czas. Na sprawę zwracają uwagę samorządy powiatowe województwa łódzkiego. Nie chcą dłużej płacić kar za nierzetelność instytucji państwowej, która nie pilnuje terminów wydawania pozwoleń, za to skrupulatnie nalicza kary za ich brak.
Pod koniec marca bieżącego roku w Oporowie odbyło się posiedzenie Konwentu Powiatów Województwa Łódzkiego. Efektem prac starostów jest między innymi przyjęcie Stanowiska w sprawie przewlekłego rozpatrywania wniosków przez organy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie ze skutkiem naliczania kar pieniężnych za szczególne korzystanie z wód lub usługi wodnej bez wymaganego pozwolenia na podmioty korzystające z wód, ubiegające się o uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego.
Łódzcy samorządowcy zwrócili w nim uwagę na problem, który dotyczy instytucji eksploatujących wody będące pod nadzorem PGW Wody Polskie na przykład w zakresie oferowania usług wodnych, piętrzenia i retencjonowania, odwadniania gruntów, rybackiego korzystania z wód czy użytkowania wody w stawach. Okazuje się, że wszystkie one co jakiś czas zobowiązane są do odnawiania pozwoleń. Każdorazowo procedura wymaga złożenia odpowiedniego wniosku, który składany jest z odpowiednim wyprzedzeniem. Zgodnie z Kodeksem postępowania administracyjnego, do którego stosowania zobowiązuje PGW Wody Polskie art. 14 ust. 2 ustawy Prawo wodne, organ ten ma na załatwienie sprawy maksymalnie dwa miesiące od dnia wszczęcia postępowania.
W rzeczywistości, jak podkreśla Przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Łódzkiego Janusz Mielczarek, Wody Polskie wydają decyzje znacznie później, niż przewiduje to ustawa, za co kary ponoszą instytucje oczekujące na decyzję. – W praktyce procedowanie przed organami PGW trwa dłużej ze skutkiem pozostawienia podmiotu bez ważnego pozwolenia wodnoprawnego i wszczęciem przez ten sam organ – PGW Wody Polskie postępowania w sprawie naliczania kary pieniężnej. (…) Wskazać należy także, iż zaprzestanie korzystania z wód o charakterze ciągłym np. odprowadzania ścieków w celu uniknięcia obciążenia sankcją jest praktycznie niemożliwe – wskazuje Mielczarek.
Jednocześnie samorządowcy zauważają, że naliczanie wspomnianych kar jest procedurą obligatoryjną dla PGW Wody Polskie. Jak wskazują, problem mogłaby rozwiązać zaproponowana przez nich korekta przepisów, które w nowym brzmieniu polegałyby na zobligowaniu organów Wód Polskich do nienaliczania kary do końca załatwienia sprawy.
Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią Stanowiska Konwentu Powiatów Województwa Łódzkiego w sprawie problemu przewlekłego rozpatrywania wniosków przez PGW Wody Polskie.