Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Polityka przeciwpowodziowa na sejmowej komisji

Polityka przeciwpowodziowa na sejmowej komisji fotolia.pl

O polityce przeciwpowodziowej i retencyjnej dyskutowała w czwartek 12-tego września Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Sejmu.

Wiceminister klimatu i środowiska, Urszula Zielińska, przekazała, że straty spowodowane podtopieniami i powodziami szacuje się na 6 miliardów złotych rocznie. W dalszej kolejności przedstawiono część inwestycji Wód Polskich, w tym wspieranych środkami europejskimi, w zakresie działań przeciwpowodziowych. Zapowiedziano skierowanie do Sejmu projektu ustawy nowelizującej Prawo ochrony środowiska, która zobliguje miasta powyżej 20 tys. mieszkańców do wprowadzenia miejskich planów adaptacji do zmian klimatu. Można powiedzieć, że kwestie adaptowania miast zdominowały potem dyskusję parlamentarzystów. Momentami dyskusja miała mało merytoryczny przebieg, chociaż przedstawiciele Ministerstwa i Wód Polskich przedstawili także dane liczbowe np. o wysokościach kwot przeznaczanych na inwestycje.

Obecny na posiedzeniu przedstawiciel Związku Powiatów Polskich przekazał posłom perspektywę samorządów w kontekście planowanych miejskich planów adaptacji referując wątpliwości jakie pojawiły się w trakcie prac Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, zaznaczając też, że ostatecznie projekt nowelizacji Prawa ochrony środowiska uzyskał pozytywną opinię KWRziST. Zapytał jednocześnie stronę rządową czy polityka przeciwpowodziowa i przeciwsuszowa nadal będzie opierać się na działalności Wód Polskich jako podmiotu wiodącego czy planowane są może zmiany ustrojowo-kompetencyjne, gdzie część zadań zostanie przywróconych samorządom. Zauważył, że doświadczenia samorządów, mimo zmiany władzy, nadal są średnie jeśli chodzi o kontakty z WP. Wiceminister Zielińska nie odpowiedziała wprost na to pytanie, jednak podkreśliła, że zdaniem rządu tylko współpraca na rożnych szczeblach spowoduje efektywne działanie. Przywołano także fakt, że Wody Polskie mają swoje oddziały regionalne. Do dyskusji weszła też Prezes Wód Polskich i choć nie o to pytał przedstawiciel ZPP, wyraziła zdanie, że samorządy nie mogą być odpowiedzialne za politykę dotyczącą powodzi, gdyż zlewnie rzek nie pokrywają się z podziałem administracyjnym kraju, a działanie na jednym obszarze może mieć wpływ na inny, położony w dalszym biegu rzeki.

Retransmisję posiedzenia można obejrzeć na stronie Sejmu.

Sob., 14 Wrz. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński