Decyzja starosty wydana na podstawie inwentaryzacji stanu lasu musi w sposób jasny i jednoznaczny określać obowiązek wyrębu drzew i pozyskania drewna – uznał WSA w Lublinie.
„Wyrąb dopuszczalny”, czyli jaki?
W decyzji wydanej na podstawie inwentaryzacji stanu lasu (tj. wydanej na podstawie art. 19 ust. 3 ustawy o lasach) starosta określił obowiązek wykonania określonych zadań zwrotem: „Wyrąb drzew, w tym … dopuszczalny”.
Rozpoznający skargę sąd administracyjny stwierdził, że użycie wyrażenia „dopuszczalny” sugerowałoby, że wskazane tam wartości mają jedynie charakter wartości maksymalnych, a więc wartości możliwych do uzyskania, lecz nie objętych bezwzględnym nakazem ich uzyskania. Co więcej, starosta w decyzji określił również, że dopuszczalny wyrąb drzew należy zrealizować „poprzez pozyskanie” określonych metrów sześciennych drewna. To z kolei wskazywałoby na obligatoryjny charakter obowiązku pozyskania drewna. Mając na uwadze te sprzeczności WSA wskazał, że nie jest do końca jasne czy właściciel lasu w ramach nałożonych na niego zadań z zakresu gospodarki leśnej jedynie może, czy też musi pozyskać drewno w ilości wskazanej w decyzji.
Obowiązek jasny i jednoznaczny
Decyzja organu administracji publicznej nakładająca na stronę postępowania administracyjnego obowiązek określonego zachowania lub też konkretyzująca określone uprawnienia powinna ten obowiązek lub uprawnienie wyrażać precyzyjnie, bez niedomówień i możliwości różnej interpretacji – uzasadnił WSA. W ocenie sądu nałożonego na właściciela lasu w decyzji obowiązku wyrębu drzew i pozyskania drewna nie określono w sposób jasny i jednoznaczny. Oznacza to, że decyzja starosty we wskazanym powyżej zakresie tego warunku nie spełnia.
Rozstrzygnięcie
WSA uchylił zarówno decyzję SKO, jak też poprzedzającą ją decyzję starosty i przy ponownym rozpoznaniu sprawy nakazał organom, aby wydając decyzje zadbano o to, by ich osnowy były jednoznaczne i nie budziły jakichkolwiek wątpliwości. Z punktu widzenia sądu szczególnie istotne jest, aby organy w sposób wyraźny przesądziły, czy podane w decyzji wartości dotyczące wyrębu drewna mają jedynie charakter wartości maksymalnych, tj. wartości możliwych od uzyskania, lecz nie objętych bezwzględnym nakazem ich uzyskania, czy też nakaz ten ma charakter obligatoryjny i oznacza bezwzględną konieczność pozyskania drewna w ilości i w terminie wskazanym w decyzji.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z 05.09.2023 r., sygn. akt II SA/Lu 480/23, orzeczenie prawomocne
Źródło: orzeczenia.nsa.gov.pl