Sprawa przyjęcia opracowań do zasobu geodezyjnego i kartograficznego jest sprawą indywidualną wykonawcy tych prac rozstrzyganą przez organ administracji, bo do niego kierowane są dyspozycje odpowiednich przepisów ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne – orzekł niedawno WSA w Krakowie.
Właściciel żąda udostępnienia protokołu
W stanie faktycznym sprawy osoba fizyczna (właściciel nieruchomości) zażądał od starosty udostępnienia protokołu weryfikacji wyników zgłoszonej pracy geodezyjnej i protokołu przyjęcia wyników zgłoszonych prac. Starosta w drodze postanowienia odmówił żądaniu wnioskodawcy, a stanowisko organu poparł wojewódzki inspektor nadzoru geodezyjnego i kartograficznego. Organy były zgodne co do tego, że osoba fizyczna (nie będąca wykonawcą prac geodezyjnych) nie ma przymiotu strony w postępowaniu weryfikacyjnym.
Stroną postępowania jest wyłącznie wykonawca prac
WSA oddalił skargę właściciela nieruchomości i dokonał następującej wykładni. Sąd po pierwsze wskazał, że zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne (pgk) wykonawcą prac geodezyjnych lub prac kartograficznych może być przedsiębiorca, jednostka organizacyjna, a także osoba legitymująca się uprawnieniami zawodowymi w dziedzinie geodezji i kartografii w przypadku wykonywania przez tę osobę funkcji biegłego sądowego lub mierniczego górniczego. Z kolei art. 12b ust. 1 pgk stanowi, że organ Służby Geodezyjnej i Kartograficznej, do którego przekazane zostały wyniki zgłoszonych prac geodezyjnych, weryfikuje je pod względem: 1) zgodności z obowiązującymi przepisami prawa z zakresu geodezji i kartografii, w szczególności dotyczącymi: a) wykonywania pomiarów, o których mowa w art. 2 pkt 1 lit. a, oraz opracowywania wyników tych pomiarów, b) kompletności przekazywanych wyników; 2) spójności przekazywanych zbiorów danych, o których mowa w art. 12a ust. 1 pkt 1 pgk, z prowadzonymi przez ten organ bazami danych. Wyniki weryfikacji utrwala się w protokole. Wynik weryfikacji może być pozytywny albo negatywny (art. 12b ust. 3 pgk).
Natomiast podstawę przyjęcia wyników zgłoszonych prac geodezyjnych do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego stanowi pozytywny wynik weryfikacji albo dokument potwierdzający odbiór zbiorów danych lub innych materiałów jako przedmiotu zamówienia publicznego realizowanego w związku z wykonywaniem zadań Głównego Geodety Kraju lub organów administracji geodezyjnej i kartograficznej (art. 12 b ust. 4 pgk).
Sąd zwrócił również skarżącemu uwagę, iż nie posiada on interesu prawnego (o którym mowa w art. 28 kpa), wobec czego nie może być stroną postępowania weryfikacyjnego. Stroną takiego postępowania jest wyłącznie wykonawca prac geodezyjnych i prac kartograficznych, ponieważ przedmiotem tego postępowania jest ocena dopuszczalności przyjęcia wyników tych prac do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego i to on ma przymiot strony w rozumieniu art. 28 kpa.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 08.02.2024 r., sygn. akt III SA/Kr 1431/23, orzeczenie nieprawomocne
Źródło: orzeczenia.nsa.gov.pl