Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jak działa system gospodarki odpadami? Ocena Instytutu Spraw Publicznych

Jak działa system gospodarki odpadami? Ocena Instytutu Spraw Publicznych fotolia.pl

Instytut Spraw Publicznych opublikował raport „Wyzwania gospodarki odpadami komunalnymi w Polsce”, w którym ocenia stan segregacji i recyklingu odpadów.

Raport jest podsumowaniem najważniejszych wniosków z projektu Gospodarka odpadami w gminach. Diagnoza i wsparcie, realizowanego przez Instytut Spraw Publicz­nych w latach 2022–2023.  

W ramach opracowania opisano i oceniono postawy i opinie mieszkańców gmin, a także dokonano wstępnej analizy systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w 2022 r.

Autorzy zwracają uwagę, że w kontekście społecznym najwięcej emocji wywołują opłaty za odpady. Niemniej, sama deklaratywna postawa Polaków idzie wyraźnie w kierunku segregacji i recyklingu – większość z nich popiera takie formy dbania o środowisko i zajmowania się wytwarzanymi odpadami. Problemem jest natomiast wiedza w ramach jakiej frakcji należy klasyfikować dany rodzaj śmieci. Raport analizuje też przyczyny braku segregacji, wskazując przy tym, że większy problem występuje w zabudowie wielorodzinnej.

Z niepełnych danych BDO wynika, że w 2022 roku w skali kraju osiągnięto wymagany poziom recyklingu odpadów komunalnych w wysokości 25%. Wstępnie wyniósł on 28,35%. Z dostępnych danych wynika, że recyklingowi poddano 64% odpadów zebranych selektywnie.

Raport kończy się wskazaniem kilkunastu rekomendacji dotyczących systemu gospodarki odpadami m.in. wprowadzenie przepisów pozwalających na indywidualne rozliczanie mieszkańców z ilości wytwarzanych przez nich odpadów; wprowadzenie wymogu przekazywania informacji o ostatecznym procesie zagospodarowania wytworzonych odpadów w miejsce powszechnie wykazywanego procesu R12 w sprawozdaniach rocznych; obalać wśród mieszkańców mity dotyczące funkcjonowania systemu, a w szczególności te o mieszaniu odpadów w śmieciarce.

Raport jest dostępny na stronie Instytutu Spraw Publicznych.

Instytut Spraw Publicznych to pozarządowy, niezależny ośrodek analityczno-badawczy. Główne obszary badań obejmują politykę europejską, politykę społeczną, społeczeństwo obywatelskie, migracje i politykę klimatyczną. Działa w formie fundacji.

Czw., 29 Lt. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński