Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski opracowało kolejną edycję Poradnika „Energia w Gminie”. Publikacja ta powstała dzięki wsparciu finansowemu otrzymanemu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Poradnik ten ma za zadanie dostarczenie w pigułce wszelkich niezbędnych informacji na temat termomodernizacji budynków, które pomogą Państwu dobrze zaplanować taką inwestycję. W Poradniku znajdują się podstawowe informacje o tym, na czym polega termomodernizacja, jakie są aktualnie obowiązujące przepisy w Polsce i Unii Europejskiej w tym zakresie, a także gdzie szukać finansowania projektów termomodernizacyjnych.
W publikacji czytamy, że w ramach ograniczania zmian klimatycznych Unia Europejska dąży do wyeliminowania stosowania paliw kopalnych do 2050 roku. Inwestycje w energooszczędne technologie i energię odnawialną są traktowane jako sposób na osiągnięcie tych celów unijnych i jednocześnie na wspieranie wzrostu gospodarczego poprzez realizację inwestycji. Warto zwrócić przy tym uwagę, że 40% energii jest zużywane w Unii Europejskiej w budynkach prywatnych albo użyteczności publicznej, przeznaczonych do różnorodnych celów np. w budynkach mieszkalnych, biurach, szkołach, obiektach sportowych, sklepach, obiektach religijnych, zakładach przemysłowych itp. Jednocześnie zaledwie 3% zasobów budowlanych w całej Unii Europejskiej kwalifikuje się do oznakowania etykietą A, co oznacza, że 97% budynków przyczynia się do marnotrawienia pieniędzy i wymaga modernizacji.
Pomimo faktu, że wiele wytycznych i dokumentów dotyczących efektywności energetycznej w budynkach już funkcjonuje, na przykład „Plan działania na rzecz zrównoważonej energii” czy audyty energetyczne budynków, zarządcy nieruchomości z opóźnieniem podejmują działania mające na celu wdrożenie środków poprawy efektywności energetycznej.
Eksperci zwracają uwagę, że brak wiedzy i danych dotyczących wprowadzania różnych rozwiązań z zakresu efektywności energetycznej podwyższa postrzegany poziom ryzyka i przyczynia się do ponoszenia wysokich kosztów inwestycji. Brak zasobów finansowych i personelu zwiększa wyzwania. Projekty z zakresu efektywności energetycznej zapewniają zwrot z inwestycji w postaci oszczędności energii (brak wydatków), ale nie poprzez zwiększenie przychodów. Podmioty finansujące są zamiast tego przeszkalane do wspierania rozwoju podmiotu prowadzącego projekt, rzadziej do uwzględniania projektów optymalizujących koszty. Jednocześnie ogrom informacji na temat termomodernizacji, energooszczędnych rozwiązań i energii odnawialnych zalewa nas z każdej strony, co powoduje, że ciężko jest znaleźć informacje wiarygodne, pokazujące jak do takich inwestycji zabrać się krok po kroku.
W konsekwencji, wdrożenie środków poprawy efektywności energetycznej ulega spowolnieniu, a transformacja w kierunku budownictwa efektywnego jest powolna i często niepotrzebnie kosztowna.
Więcej informacji w poradniku dostępnym w załączniku.
Źródło: IP