Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Baseny i hale sportowe z maksymalną ceną ciepła. Co zrobić?

Baseny i hale sportowe z maksymalną ceną ciepła. Co zrobić? fotolia.pl

Nowelizacja tzw. ustaw osłonowych w zakresie cen energii uzyskała podpis Prezydenta i czeka na publikację w Dzienniku Ustaw.

Dzięki staraniom Związku Powiatów Polskich, w niedawno uchwalonej ustawie o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła do katalogu tzw. odbiorców wrażliwych w zakresie cen ciepła zostały dodane podmioty realizujące na rzecz jednostki samorządu terytorialnego zadania i usługi, w tym usługi świadczone w ogólnym interesie gospodarczym, z zakresu kultury fizycznej w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie,
w zakresie, w jakim zużywają ciepło na potrzeby tej działalności (art. 4 ust. 1 pkt 4 lit. u ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw - przepis wprowadzony art. 4 pkt 3 ustawy z dnia 7 grudnia 2023 r. o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła).

Jest to realizacja postulatów płynących ze środowiska samorządowego i sportowego, by system osłon w zakresie cen energii obejmował także dostawy ciepła do jednostek, które prowadzą baseny, hale sportowe, gabinety rehabilitacji ruchowej i sale gimnastyczne. Pozwoli to na objęcie tego typu podmiotów stosowaniem średniej ceny wytwarzania ciepła z rekompensatą lub maksymalnej ceny dostawy ciepła. W szczególności powinny być więc tym rozwiązaniem zainteresowane spółki komunalne i inne jednostki organizacyjne prowadzące na rzecz samorządu tego typu działalność.

Zaproponowana przez ekspertów ZPP poprawka została poparta w czasie sejmowego głosowania przez 430 posłów przy braku głosów sprzeciwu.

Ustawa nowelizująca ma wejść w życie 31 grudnia 2023 r.

Aby skorzystać z ochrony cenowej w zakresie dostaw ciepła, zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw, podmiot będący tzw. odbiorcą wrażliwym musi złożyć swojemu sprzedawcy ciepła oświadczenie, o którym mowa w art. 6 ust. 1 ustawy. Ma na to 21 dni od dnia nabycia uprawnienia. Obecny wzór oświadczenia określa załącznik nr 2 do Rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 17 lutego 2023 r. w sprawie wzorów oświadczeń składanych przez odbiorców ciepła niebędących gospodarstwami domowymi w celu skorzystania ze szczególnych rozwiązań w związku z sytuacją na rynku paliw (prawdopodobnie będzie znowelizowany po wejściu
w życie ustawy nowelizującej). Wprowadzenie do stosowania średniej ceny wytwarzania ciepła z rekompensatą lub maksymalnej ceny dostawy ciepła nie powoduje konieczności zmiany umowy sprzedaży ciepła lub umowy kompleksowej.
Ważne przepisy:

  • art. 4 pkt 3 ustawy z dnia 7 grudnia 2023 r. o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła;
  • art. 4 ust. 1 pkt 4 i art. 6 ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw.
Śr., 20 Gr. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński