Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Uchwała ustanawiająca obszary ciche

Uchwała ustanawiająca obszary ciche fot.canva

Ustawodawca w art. 118b ustawy - Prawo ochrony środowiska przyznał radzie powiatu kompetencję wyznaczania obszarów cichych w aglomeracji lub obszarów cichych poza aglomeracją.

Przedmiotowa uchwała ma uwzględniać szczególne potrzeby ochrony przed hałasem tych obszarów i podawać wymagania zapewniające utrzymanie poziomu hałasu co najmniej na istniejącym poziomie.

Zgodnie z ust. 2 przywołanego przepisu wykonanie tegoż upoważnienia musi zostać poprzedzone uzgodnieniem z właściwym miejscowo wójtem, burmistrzem lub prezydentem miasta w terminie 30 dni. Posłużenie się pojęciem "uzgodnienia" oznacza, że organy powinny osiągnąć konsensus w przedmiotowym zakresie. Niezajęcie przez organ stanowiska w tym terminie uznaje się za brak zastrzeżeń do projektu uchwały.

Przywołany przepis został znowelizowany w roku 2019, kiedy to dodano ust. 3 gwarantujący, że starosta przy opracowywaniu projektu uchwały w sprawie obszarów cichych w aglomeracji lub obszarów cichych poza aglomeracją, zapewnia udział społeczeństwa na zasadach i w trybie określonych w ustawie z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.

Zgodnie z art. 3 ust. 10a ustawy pod pojęciem obszaru cichego w aglomeracji rozumie się obszar, na którym nie występują przekroczenia dopuszczalnych poziomów hałasu wyrażonych wskaźnikiem hałasu LDWN. Natomiast przez obszar cichy poza aglomeracją rozumie się obszar, który nie jest narażony na oddziaływanie hałasu komunikacyjnego, przemysłowego lub pochodzącego z działalności rekreacyjno-wypoczynkowej (ust. 10b).

Czw., 19 Prn. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka