Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Oświadczenie o zakazie polowań na nieruchomości tylko z własnoręcznym podpisem

Oświadczenie o zakazie polowań na nieruchomości tylko z własnoręcznym podpisem fotolia.pl

Czy Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje zmianę art. 27b ustawy Prawo łowieckie mającą na celu umożliwienie obywatelkom i obywatelom składanie oświadczeń o zakazie polowania w sposób analogiczny do tego, jak składa się wszystkie inne pisma w postępowaniu administracyjnym, w tym również w formie elektronicznej? Z taką interpelacją grupa posłów wystąpiła do resortu klimatu.

Przypomnijmy, że z dniem 1 kwietnia 2018 r. wszedł w życie – dodany do ustawy Prawo łowieckie –  art. 27b.

Przepis ten upoważnia osobę fizyczną będącą właścicielem albo użytkownikiem wieczystym nieruchomości wchodzącej w skład obwodu łowieckiego do złożenia oświadczenia o zakazie wykonywania polowania na tej nieruchomości w formie pisemnej (art. 27b ust. 1). Oświadczenie o zakazie wykonywania polowania lub cofnięcie oświadczenia w tym zakresie składa się przed starostą. Starosta jest zobowiązany do nieodpłatnego poświadczania własnoręczności podpisu właściciela albo użytkownika wieczystego nieruchomości wchodzącej w skład obwodu łowieckiego na oświadczeniu lub cofnięciu oświadczenia (art. 27b ust. 4).

Zastosowanie art. 27b Prawa łowieckiego oznacza w praktyce, że oświadczenia można składać jedynie osobiście, stawiając się we właściwym starostwie. Ustawodawca nie przewidział innych form składania takiego oświadczenia, zatem tylko własnoręczność podpisu poświadczona przez upoważnionego pracownika starostwa będzie stanowić o skuteczności tego zakazu. Oznacza to również, że starosta nie może przyjąć oświadczenia złożonego np. za pośrednictwem ePUAP z podpisem elektronicznym.

W odpowiedzi na interpelację grupy posłów Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyraziło stanowisko, że rozważana jest możliwość zmiany art. 27b Prawa łowieckiego jedynie w zakresie umożliwienia notarialnego poświadczenie podpisu pod oświadczeniem o ustanowieniu zakazu wykonywania polowania przez właściciela lub użytkownika wieczystego nieruchomości przed notariuszem.

Wydaje się jednak wątpliwe, aby jakakolwiek nowelizacja Prawa łowieckiego została przedstawiona i uchwalona przez parlament obecnej kadencji.

Z treścią interpelacji oraz odpowiedzią można zapoznać się tutaj 

Śr., 4 Prn. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak