Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Obowiązek wskazania w planie miejscowym terenów o określonym, dopuszczalnym poziomie hałasu

Obowiązek wskazania w planie miejscowym terenów o określonym, dopuszczalnym poziomie hałasu fot.canva

Co do zasady - zgodnie z art. 114 ust. 1 Prawa ochrony środowiska (p.o.ś.) - miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego powinien wskazywać, które z terenów objętych planem można zaliczyć do terenów wymienionych w art. 113 ust. 2 pkt 1 p.o.ś.

Z planu powinno pośrednio wynikać, na których terenach obowiązują dopuszczalne poziomy hałasu określone rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu
w środowisku.

Natomiast w art. 114 ust. 2 p.o.ś. wprowadzono zasadę, że jeżeli teren może być zaliczony do kilku rodzajów terenów, o których mowa w art. 113 ust. 2 pkt 1 ustawy uznaje się, że dopuszczalne poziomy hałasu powinny być ustalone jak dla przeważającego rodzaju terenu. Oznacza to, że jeżeli przykładowo dany teren jest przeznaczony częściowo pod zabudowę mieszkaniową i częściowo na cele rekreacyjno-wypoczynkowe, to należy ustalić, który rodzaj terenu przeważa na tym obszarze. 

Art. 114 ust. 2 p.o.ś. nie będzie miał zastosowania w sytuacji kiedy przeznaczenie podstawowe nie jest "wrażliwe hałasowo". Przepis nie będzie miał więc zastosowania, jeżeli plan miejscowy nie odnosi się do dwóch różnych terenów ochrony akustycznej. Przepis art. 114 ust. 2 p.o.ś. ma zastosowanie wyłącznie do ustalenia terenu przeważającego spośród terenów wymienionych w art. 113 ust. 2 pkt 1 ustawy, a nie spośród terenów o dowolnym przeznaczeniu.

Źródło: orzeczenia.nsa.gov.pl 

Czw., 31 Sp. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka