Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Publicznie dostępny wykaz danych a udostępnianie informacji

Publicznie dostępny wykaz danych a udostępnianie informacji fotolia.pl

Do Związku Powiatów Polskich skierowano pytanie o konieczność udostępniania informacji o środowisku, jeśli zakres z pytania jest dostępny w publicznie dostępnym wykazie danych. Odpowiedź jest krótka – udostępnić informacje i tak trzeba.

Pytanie brzmiało - czy jeśli informacja znajduje się w publicznie dostępnym wykazie danych należy wskazać, gdzie można ją znaleźć czy należy udostępnić informację tam zawartą?

Otóż odpowiedź kryje się wprost w przepisach ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. W art. 14 ust. 3 ustawy zawarto bowiem takowe sformułowanie: „Dokumenty, o których dane są zamieszczane w publicznie dostępnych wykazach, o których mowa w art. 21 ust. 1, udostępnia się niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie 3 dni od dnia złożenia wniosku”.

Oznacza to, że jeśli jakiś dokument jest ujawniony w tzw. PDWD to termin na jego udostępnienie jest skrócony, ale i tak należy to uczynić. Nie wystarczy wskazać, że informacje są tam zawarte.

Na wzmocnienie takiego podejścia wskazuje również art. 8 ustawy:

1. Władze publiczne są obowiązane do udostępniania każdemu informacji o środowisku i jego ochronie, które są informacjami znajdującymi się w posiadaniu władz publicznych (…)

2. Władze publiczne są obowiązane do udzielania niezbędnej pomocy i wskazówek przy wyszukiwaniu informacji o środowisku i jego ochronie.

Czw., 6 Lp. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński