Związek Powiatów Polskich zorganizował dla swych członków kolejne szkolenie. Tym razem tematyką było udostępnianie informacji o środowisku i jego ochronie.
Czy o informację o środowisku może wystąpić małoletni? Jak naliczać opłaty jeśli przygotowujemy zestawienie z 11 dokumentów? Co należy rozumieć pod pojęciem informacji wymagającej wyszukania? Co robić jeśli wnioskodawca powołuje się na ustawę o dostępie do informacji publicznej, ale treść wystąpienia wskazuje na zakres podlegający przepisom dotyczącym informacji o środowisku?
Między innymi na takie pytania odpowiadano na specjalnym szkoleniu on-line zorganizowanym przez Związek Powiatów Polskich dla pracowników urzędów powiatowych i miejskich. Wątpliwości interpretacyjne i możliwe rozumienie przepisów oraz działanie organów w przypadku wniosków o udostępnienie informacji o środowisku lub jego ochronie omawiał ekspert Działu Monitoringu Prawnego i Ekspertyz Związku Powiatów Polskich Adrian Pokrywczyński. Szkolenie zostało opracowane na podstawie przesłanych z powiatów pytań.
- W przesłanych „z terenu” pytaniach był widoczny trend w postaci dominacji trzech tematów – mówi nam Adrian Pokrywczyński – Były to rozróżnianie klasycznej informacji publicznej od informacji o środowisku, problematyczne kwestie opłat, w tym ich egzekwowalność oraz możliwości zaliczania pewnych kategorii tematów czy dokumentacji do informacji o środowisku lub jego ochronie. Wynikały one z sytuacji, z którymi stykają się pracownicy starostw i urzędów miast. Związek Powiatów Polskich na bieżąco wspiera kadry powiatów członkowskich, stąd postanowiliśmy zorganizować takie szkolenie jako kontynuację szkolenia o informacji publicznej. Kilkusetosobowa frekwencja pokazuje, że dobrze wypełniamy swoją rolę jako organizacja reprezentatywna jednostek samorządu szczebla powiatowego, która stanowi dla nich także wsparcie merytoryczne.
Trzygodzinne webinarium było darmowe dla członków ZPP. Już wkrótce kolejne szkolenia skierowane do kadr pracujących w starostwach i urzędach miast.