Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

GUNB opracowuje serwis wspierający realizację wykonań zastępczych

GUNB opracowuje serwis wspierający realizację wykonań zastępczych fotolia.pl

Jak podaje oficjalny serwis GUNB, Urząd pracuje nad serwisem internetowym, który w założeniu ma usprawnić realizację wykonań zastępczych. Udostępnienie rozwiązania planowane jest w połowie bieżącego roku.

Czym są wykonania zastępcze

Wykonania zastępcze mogą być realizowane przez nadzór budowlany i organy administracji architektoniczno-budowlanej w przypadku niewykonywania przez inwestorów, właścicieli lub zarządców obiektów nałożonych na nich obowiązków. Mogą one dotyczyć np. rozbiórki, usunięcia nieprawidłowości w stanie technicznym, przywrócenia stanu poprzedniego i innych robót budowlanych.

W praktyce organy szukają zastępczego wykonawcy do realizacji danego zobowiązania.

Co proponuje GUNB?

Urząd prowadzi prace nad uruchomieniem serwisu internetowego, który ma wspierać organy w tym procesie i powstaje w ścisłej współpracy z nimi. GUNB podaje, że znalezienie wykonawcy do realizacji wykonań zastępczych nie jest łatwe z uwagi na niewielką liczbę firm budowlanych działających lokalnie oraz rosnące ceny usług w branży budowlanej. Projektowany serwis ma na celu publiczne udostępnianie bazy ogłoszeń oraz umożliwianie prowadzenia licytacji.

Kto jest adresatem serwisu?

Internetowy system jest dedykowany dla powiatowych i wojewódzkich organów nadzoru budowlanego oraz organów administracji architektoniczno-budowlanej. W założeniu będą one mogły zamieszczać w serwisie ogłoszenia dotyczące prac rozbiórkowych i budowlanych.

Dotychczas informacje o wykonaniach zastępczych docierały głównie do lokalnych przedsiębiorców prowadzących firmy budowlane, natomiast z bazy ogłoszeń będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy szukają nowych zleceń i chcą poszerzyć zakres terytorialny swojej działalności.

Z treścią komunikatu GUNB można zapoznać się tutaj 

Czw., 18 Mj. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak