Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Polacy chcą lądowej energetyki wiatrowej!

Polacy chcą lądowej energetyki wiatrowej! fotolia.pl

Odnawialne źródła energii z każdym rokiem zyskują na wzroście zainteresowania nimi. Rządzący dążą do wprowadzenia w życie jak największej ilości tych źródeł, a jedną z bardziej znanych opcji pozyskania energii są wiatraki. Po raz pierwszy energię wiatrową wykorzystano do produkcji energii elektrycznej w 1887 roku.

To właśnie lądowa energetyka wiatrowa jest jedną z najbardziej dostępnych i opłacalnych źródeł energii, a zarazem jest to zeroemisyjna technologia. Energia pochodząca z wiatru jest zrównoważona, opłacalna dla konsumenta, rentowna dla inwestora i konkurencyjna sama w sobie. Jednak co w tej kwestii sądzą Polacy?

Z badania przeprowadzonego przez CBOS wynika, że ogromna większość Polaków (83%) popiera rozwój lądowej energetyki wiatrowej, a tylko nieliczni (10%) zajmują w tej kwestii stanowisko przeciwne. Ponad połowa badanych (51%) uważa – zgodnie z prawdą – że koszt wyprodukowania energii elektrycznej przez farmy wiatrowe jest niższy niż koszt wyprodukowania jej z węgla. Niespełna jedna piąta respondentów (17%) jest zdania, że jest to koszt zbliżony, a jedna dziewiąta (11%) – że wyższy.

Postrzeganie kosztów produkcji energii jest zauważalnie powiązane ze stosunkiem do rozwoju energetyki wiatrowej. Jego zwolennicy przeważnie zdają sobie sprawę, że pozyskanie energii z wiatru jest tańsze niż z węgla. Z kolei wśród przeciwników na ogół ocenia się ten koszt jako podobny lub wyższy.

Źródło: CBOS

Czw., 2 Mrz. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła