Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

ZPP interweniuje w sprawie sytuacji przedsiębiorstw wod.-kan.

ZPP interweniuje w sprawie sytuacji przedsiębiorstw wod.-kan. fotolia.pl

Związek Powiatów Polskich wystosował oficjalne pismo do Prezesa Rady Ministrów w sprawie sytuacji w branży wodno-kanalizacyjnej. Zwraca w nim uwagę na pogarszającą się sytuację finansową i problemy we współpracy z Wodami Polskimi.

Jak podkreślono na wstępie wystąpienia skierowanego do premiera Mateusza Morawieckiego - działalność przedsiębiorstw wod.-kan. ma znaczenie dla funkcjonowania lokalnych wspólnot w skali całego kraju. 

„Z uwagi na drastyczne zmiany warunków ekonomicznych, w tym m.in. kosztów zakupu gazu, energii elektrycznej, galopującej inflacji, wzrostu stóp procentowych przekładających się na wyższe koszty obsługi długu, sytuacja finansowa przedsiębiorstw wod.-kan. stała się bardzo zła.” - czytamy w liście sygnowanym przez Prezesa ZPP Andrzeja Płonkę i Wiceprzewodniczącego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego Jana Grabkowskiego.

Samorządowcy reprezentujący powiaty przywołali niepokojące wyniki ankiety przeprowadzonej przez Izbę Gospodarczą Wodociągi Polskie, z których wynika, że aż 70% przedsiębiorstw wod.-kan. poniosło straty finansowe wynikające z realizacji swoich zadań. Jako jeden z głównych powodów wskazano odrzucanie wniosków o zmiany taryf kierowanych do Wód Polskich.

Zarzutów wobec Wód Polskich jest zresztą więcej. Samorządowcy wskazują na długi czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosków taryfowych, brak współpracy przy uzgadnianiu taryf, a także wymuszanie na przedsiębiorstwach wod.-kan. wątpliwych prawnie zobowiązań wobec regulatora. Brakuje także chęci dyskusji lub negocjacji przy ustalaniu taryf, a Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej zdają się działać z góry według jednego szablonu, nie biorąc pod uwagę specyfiki lub przygotowania konkretnych wniosków. 

List zawiera również apel o rozważenie objęcia przedmiotowych przedsiębiorstw szczególną ochroną energetyczną lub stworzenia systemu rekompensat.

Na koniec zaznaczono, że wobec tego, iż sieci wodociągowo-kanalizacyjne stanowią również infrastrukturę krytyczną państwa, co pokazuje m.in. wojna w Ukrainie, nie można pozwolić na ekonomiczne pozbawienie możliwości funkcjonowania przedsiębiorstw ich obsługujących. 

Zachęcamy do zapoznania się z wystąpieniem, które można pobrać poniżej.

Sob., 15 Prn. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński