Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Co z liniami energetycznymi średniego napięcia? Ministerstwo pisze list

Co z liniami energetycznymi średniego napięcia? Ministerstwo pisze list fotolia.pl

Unia Miasteczek Polskich zaapelowała o zmiany prawne mające ułatwić inwestycje w sieci dystrybucyjnych średniego napięcia. Ministerstwo Klimatu i Środowiska odniosło się do tego w piśmie przesłanym na forum Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu.

W lutym Unia Miasteczek Polskich wystosowała prośbę o rozważenie zmian w przepisach dotyczących przygotowania i realizacji modernizacji, a także rozbudowy energetycznych sieci dystrybucyjnych średniego napięcia - o mocy od 1kV - 60 kV. „Nowe przepisy winny mieć charakter „specustawy”, zbliżonej do obowiązujących od 2015 roku regulacji prawnych, które ułatwiają inwestycje w zakresie linii przesyłowych wysokiego napięcia 110 kV.” – zaproponowano w piśmie. Wskazano wtedy, że konieczność pilnych prac nad nowymi regulacjami prawnymi w tym zakresie wynika z olbrzymiej potrzeby modernizacji i przebudowy sieci. Jak zauważono, około 40% sieci została zbudowana ponad 40 lat temu, a drugie tyle liczy sobie od 25 do 40 lat. Temat poruszył też burmistrz Kowala, Eugeniusz Gołembiewski, podczas posiedzenia Zespołu ds. Energii, Klimatu i Środowiska Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego w dniu 12 lipca 2022 r.

W sierpniu doczekaliśmy się oficjalnego stanowiska Ministerstwa Klimatu i Środowiska w tym temacie.

Jak poinformowano w piśmie, średnioroczne nakłady inwestycyjne na rozwój sieci dystrybucyjnej wynoszą ok. 6 mld zł rocznie. Według Ministerstwa następuje dynamiczny rozwój mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii, których moc zainstalowana wzrosła w latach 2019-2021 osiemnastokrotnie i osiągnęła poziom 7,3 GW na koniec I kwartału 2021 r.

Jednocześnie zapowiedziano zmianę ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych. Prace mają zmierzać do zmiany przepisów specustawy, tak by obejmowały one również określone inwestycje operatorów sieci dystrybucyjnej, zdefiniowane jako inwestycje towarzyszące inwestycjom w sieci przesyłowe. Według ministerstwa projekt jest obecnie na etapie pozyskania wpisu do wykazu prac Rady Ministrów. Obiecano też, że na późniejszym etapie projekt zostanie przekazany do konsultacji publicznych oraz uzgodnień międzyresortowych.

W piśmie resortu klimatu znalazło się też zapewnienie, że przeanalizowano oraz zaproponowano punktowe zmiany w kilku ustawach, które regulują proces inwestycyjny w sieci dystrybucyjne. „W tym zakresie m.in. proponuje się poszerzenie definicji przebudowy (art. 3 pkt 7a ustawy – Prawo budowlane) w taki sposób by mogła obejmować również roboty związane z infrastrukturą liniową taką jak sieć dystrybucyjna, a tym samym – żeby niektóre inwestycje były zwolnione z obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę.” – czytamy w piśmie Ministerstwa.

Efektywność sieci, w kontekście narastających problemów z energią w kraju i Europie, ma coraz większe znaczenie. Z tego też względu można założyć, że temat powróci także na fora samorządowe w niedalekiej przyszłości.

Czw., 1 Wrz. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński