Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju końcem marca planuje przedstawienie projektu nowej ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Podczas dwudniowej konferencji poprzedzającej Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma 2019. Uczestnicy spotkania rozpoczęli dyskusję od planów i strategii rozwoju polskiego budownictwa.
Rozmawiano o założeniach Narodowego Programu Mieszkaniowego i kierunkach reformy procesu inwestycyjno-budowlanego.
Wiceminister Inwestycji i Rozwoju Artur Soboń podczas spotkania podkreślił, że "Budownictwo mieszkaniowe jest w Polsce na trzecim miejscu po budownictwie infrastrukturalnym i komercyjnym. Zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań jest korzystne dla gospodarki. To także wyzwanie społeczne".
Wiceminister zapowiedział również przedstawienie pod koniec marca nowej ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i systemową nowelizację ustawy prawo budowlane. Nowe propozycje mają silniej powiązać planowanie przestrzenne z planowaniem społeczno-gospodarczym. Propozycje przygotowane przez zespół ekspertów ministerstwa to ustalenie przeznaczenia terenu oraz zasad zagospodarowania przestrzeni w aktach prawa miejscowego:
- planie przeznaczenia, sporządzanym obowiązkowo dla całego obszaru gminy;
- planie zabudowy, sporządzanym dla terenu określonego w planie przeznaczenia, jako podstawa wydawania zgody budowlanej;
- normatywie urbanistycznym - warunki wiążące dla terenów przewidzianych pod zabudowę, ale nieobjętych planem zabudowy.
Źródło: MIiR