Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Osiedla z prefabrykatów - znamy zwycięską koncepcję

Osiedla z prefabrykatów - znamy zwycięską koncepcję fotolia.pl

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju ogłosiło, że został rozstrzygnięty konkurs na opracowanie systemu prefabrykowanej zabudowy mieszkaniowej – chodzi oczywiście o program Mieszkanie Plus. Organizatorem konkursu był PFR Nieruchomości (dawny BGKN), we współpracy z Polskim Związkiem Pracodawców Budownictwa i Stowarzyszeniem Producentów Betonów.

Celem konkursu było stworzenie nowoczesnych i powtarzalnych rozwiązań, umożliwiających zwiększenie liczby realizowanych inwestycji przy równoczesnym obniżeniu kosztów budowy.

Ocenie podlegały prace zgłoszone przez 4 zespoły. W konkursie nie wskazano laureata pierwszego miejsca. Natomiast Sąd Konkursowy przyznał drugie miejsce pracowni BBGK Architekci – i wskazał jej projekt do realizacji.

Jak informuje MIiR, prefabrykacja jest nowoczesną i efektywną formą budownictwa, która może pomóc skutecznie rozwiązać problem niedoboru mieszkań i rosnących kosztów pracy, przy zachowaniu wysokich standardów realizowanych inwestycji.

Prezes PFR Nieruchomości Mirosław Barszcz podkreślał, że: „Rosnące ceny materiałów budowlanych, a także brak rąk do pracy to bariery z którymi mierzy się nie tylko program Mieszkanie Plus, ale cały rynek. Dlatego zdecydowaliśmy się ogłosić konkursu na technologię, która naszym zdaniem, w prosty sposób może rozwiązać te problemy. Prefabrykacja z powodzeniem sprawdza się na rynkach Europy Zachodniej czy w Skandynawii. Wierzę, że może stać się powszechna także w Polsce. Chcemy przenieść rodzimy rynek z epoki mieszkań budowanych w tradycyjnych, drogich technologiach do epoki nowoczesnych rozwiązań, które pozwolą budować wysokiej jakości mieszkania, ale szybciej i taniej.”.

Zwycięski projekt został uznany za najbardziej elastyczny oraz dostosowany do współczesnych potrzeb i wymagań. W opinii Sądu Konkursowego pracę charakteryzuje duża wrażliwość w kształtowaniu urbanistycznym zabudowy, wysoka skuteczność funkcjonalna i kultura kształtowania środowiska mieszkaniowego. Ponadto logika przyjętych w konkursie rozwiązań była inna niż powszechnie przyjęta w polskim procesie projektowym: najpierw tworzone będą elementy, na ich bazie – sekcje budynków, a dopiero na końcu powstanie finalny budynek.

Na początku stycznia 2019 roku odbędzie się wystawa pokonkursowa wszystkich zgłoszonych prac.

Źródło: www.miir.gov.pl

Sob., 22 Gr. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel