30 lipca 2018 Komisja Europejska uruchomiła konsultacje społeczne dla projektu planu działań Agendy Miejskiej UE w obszarze: Zrównoważone wykorzystanie zasobów przestrzeni i rozwiązania oparte na środowisku naturalnym (ang. sustainable use of land and nature-based solutions, w skrócie SUL NBS).
Zrównoważone wykorzystanie zasobów przestrzeni i rozwiązania oparte na środowisku naturalnym to jeden z 12 głównych tematów Agendy Miejskiej – inicjatywy na poziomie UE, zapoczątkowanej przez państwa członkowskie w 2016 roku poprzez przyjęcie tzw. Paktu Amsterdamskiego. Jest to dobrowolna sieć współpracy pomiędzy partnerami z całej Europy, której celem jest wypracowanie rozwiązań i rekomendacji dla usprawnienia polityki unijnej w obszarze miejskim oraz wzmocnienia rozwoju miast w Europie. W ramach Agendy Miejskiej działa 12 partnerstw tematycznych. W skład każdego z nich wchodzą miasta europejskie, przedstawiciele państw członkowskich, a także przedstawiciele instytucji na poziomie UE i inni partnerzy.
Partnerstwo SUL NBS jest koordynowane wspólnie przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz włoskie miasto Bolonia. Działa w nim 28 partnerów. Jego celem jest wypracowanie rekomendacji na poziomie unijnym dla lepszego zarządzania, finansowania oraz poszerzania wiedzy w zakresie wykorzystania zasobów w miastach. Plan Działań jest efektem rocznej pracy partnerstwa, opisuje główne problemy i dostępną wiedzę dotyczącą zagadnień wykorzystania przestrzeni w Europie, ale przede wszystkim prezentuje działania, które partnerzy chcą realizować w danym temacie. W planie działań SUL NBS proponuje 9 aktywności, których realizacja przyczyni się do wypracowania odpowiednich rekomendacji dla Unii Europejskiej.
Działania dotyczące wykorzystania przestrzeni, koncentrują się głównie na kwestiach związanych z niekontrolowanym rozlewaniem się miast (tzw. urban sprawl) i, w związku z tym, potrzebą budowania miast bardziej "kompaktowych" (tzw. compact city model). Dlatego propozycje zawarte w Planie Działań mają na celu między innymi zwiększenie wykorzystania tak zwanych brownfields, czyli terenów, które były wcześniej zagospodarowane, ale uległy degradacji, a teraz mogą być ponownie użyte.
Drugim filarem partnerstwa są rozwiązania oparte na środowisku naturalnym (nature-based solutions). Rozwiązania te wprowadzają do miast elementy i procesy występujące w naturze. To zarówno "zielona" jak i "niebieska" infrastruktura oraz usługi ekostystemów. Są to naturalne i półnaturalne elementy krajobrazu, tworzące spójną sieć: od pojedynczych rzędów drzew po kompletne układy dolin. Przykładami zielonych elementów krajobrazu są żywopłoty, zagajniki, krzewy, sady, lasy, naturalne murawy i parki ekologiczne. Niebieskie elementy krajobrazu są połączone z wodą. Mogą to być baseny, czy stawy. Z kolei usługi ekosystemów to wszelkie korzyści uzyskiwane dzięki środowisku naturalnemu, np. zaopatrywanie w wodę, czy żywność.
Rozwiązania te przyczyniają się do lepszego zarządzania gospodarką wodną, czy gospodarowania przestrzenią, sprawiają też, że przestrzeń miejska jest bardziej estetyczna, przyjazna, a miasto staje się lepszym i bardziej atrakcyjnym miejscem do życia.
Zachęcamy do zapoznania się z planem działań SUL NBS i wyrażenia swojej opinii w procesie konsultacji pod linkiem.
Źródło: miir.gov.pl