Konwent Burmistrzów Województwa Kujawsko-Pomorskiego apeluje do rządu o pilne uporządkowanie stanu prawnego kwalifikowania obiektów budowlanych na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości. W opinii burmistrzów wyrok Trybunału Konstytucyjnego z ubiegłego roku spowoduje bardzo niekorzystne skutki finansowe dla gmin.
TK: skoro nie wiadomo, czy budynek to budowla, to korzysta podatnik
Trybunał Konstytucyjny w wyroku z grudnia ubiegłego roku (SK 48/15) uznał za niezgodne z konstytucją stanowisko, iż obiekt spełniający definicję budynku może być budowlą w rozumieniu przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Rozstrzygając problem kwalifikacji podatkowej budynków jako budowli, trybunał oparł się na zasadzie wyrażonej w art. 2a Ordynacji podatkowej, mówiącej, iż nie nadające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa rozstrzyga się na korzyść podatnika.
W dotychczasowej praktyce sądy administracyjne dopuszczały stosowanie wykładni funkcjonalnej jako pomocniczej w klasyfikowaniu obiektów trwale związanych z gruntem, posiadających przegrody i dach, ale służących przechowywaniu materiałów sypkich, płynnych, czy jako obudowy (np. stacje transformatorowe, stacje redukcyjno-pomiarowe sieci gazowych, silosy itp.).
Ze względu na nieprecyzyjne przepisy w wielu gminach toczą się obecnie postępowania o wielomilionowe nadpłaty podatku od budowli. Wyrok TK spowoduje w opinii burmistrzów kujawskich poważne problemy wielu gmin w kraju, wynikające ze znacznego zmniejszenia dochodów z tytułu podatku od nieruchomości.