Do oceny zgodności z prawem zaskarżonego postanowienia przypomnieć trzeba, iż w takiej samej sprawie toczyło się wcześniej postępowanie zakończone decyzją umarzającą, zaakceptowaną przez tut. Sąd wyrokiem z dnia 17 sierpnia 2016 r. sygn. akt II SA/Gl 382/16. Umorzenie prowadzonego postępowania było uzasadnione z tej przyczyny, że w dacie orzekania przez organy nadzoru budowlanego na ww. działce nie było spornych obiektów.
Natomiast, co uszło uwadze organów orzekających w kolejnym postępowaniu, stanowiącym obecnie przedmiot kontroli sądowej, w uzasadnieniu tego wyroku została sformułowana ocena prawna w kwestii tak traktowania kabin sanitarnych typu toi-toi, jak i przyczep gastronomicznych, jako obiektów małej architektury (toi-toi) i tymczasowych obiektów budowlanych (przyczepy). W pierwszym przypadku Sąd uznał, iż kabiny sanitarne tego typu (rodzaju) nie są obiektami małej architektury w rozumieniu art. 3 pkt 4 Prawa budowlanego i nie stosuje się do nich przepisów tej ustawy m.in. w zakresie samowolnej lokalizacji, zaś w odniesieniu do przyczep gastronomicznych ocena Sądu była inna. Jego zdaniem, co zostało szczegółowo uzasadnione, przyczepy takie mimo tego, iż mają charakter mobilny i są zarejestrowane jako pojazdy, powinny być traktowane jako tymczasowe obiekty budowlane w rozumieniu art. 3 pkt 5 Prawa budowlanego.
Jak stwierdza Sąd, analiza cech funkcjonalnych przedmiotowych przyczep (konstrukcja i przeznaczenie) jak i sposobu faktycznego wykorzystywania wskazuje, że przyczepy te pełnią funkcję obiektów małej gastronomii. Faktu tego nie zmienia to, że przyczepy są zarejestrowane, posiadają aktualne dokumenty rejestracyjne. Fakt zarejestrowania przyczepy stanowi jedynie dodatkową cechę istniejącą z woli właściciela, która umożliwia legalne poruszanie się pod drogach publicznych. Cecha ta nie wpływa jednak na realizację podstawowej funkcji, jaką jest działalność gastronomiczna. Dlatego też nie można podzielić stanowiska organów, iż przedmiotowych przyczep nie należy uznać za tymczasowe obiekty budowlane w rozumieniu art. 3 pkt 5 Prawa budowlanego. W ocenie składu orzekającego przyczepa, zarejestrowana jako pojazd bez silnika w rozumieniu przepisów Prawa o ruchu drogowym, może być jednocześnie traktowana jako tymczasowy obiekt budowlany w rozumieniu przepisów ustawy Prawo budowlane.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 14 lutego 2018 r. II SA/Gl 1172/17
Źródło: CBOSA