Zgodnie z art. 17 pkt 6 lit. a i b u.p.z.p. wójt, burmistrz albo prezydent miasta po podjęciu przez radę gminy uchwały o przystąpieniu do sporządzania planu miejscowego kolejno występuje odpowiednio o opinie lub uzgadnia projekt planu z właściwymi organami i jednostkami wskazanymi w wymienionych jednostkach redakcyjnych przepisu.
Organ planistyczny wprowadza zmiany wynikające z uzyskanych opinii i dokonanych uzgodnień oraz ogłasza, w sposób określony w pkt 1, o wyłożeniu projektu planu do publicznego wglądu na co najmniej 7 dni przed dniem wyłożenia i wykłada ten projekt wraz z prognozą oddziaływania na środowisko do publicznego wglądu na okres co najmniej 21 dni oraz organizuje w tym czasie dyskusję publiczną nad przyjętymi w projekcie planu rozwiązaniami. Stosownie do przepisu art. 17 pkt 11 u.p.z.p. organ planistyczny wyznacza w ogłoszeniu, o którym mowa w pkt 9, termin, w którym osoby fizyczne i prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej mogą wnosić uwagi dotyczące projektu planu, nie krótszy niż 14 dni od dnia zakończenia okresu wyłożenia projektu planu, co gwarantuje osobom zainteresowanym możliwość zapoznania się z projektem planu miejscowego oraz wypowiedzenia się na temat przyjętych w tym projekcie ustaleń.
Uwagi do projektu planu może wnieść każdy, kto kwestionuje ustalenia przyjęte w projekcie planu wyłożonym do publicznego wglądu, (art. 18 ust. 1 ww ustawy). Stosownie do normy prawnej art. 17 pkt 13 u.p.z.p. wójt wprowadza zmiany do projektu planu wynikające z rozpatrzenia uwag, o których mowa w pkt 11, a następnie w niezbędnym zakresie ponawia uzgodnienia. Ostatnią czynnością organu planistycznego jest, zgodnie z punktem 14, przedstawienie radzie gminy projektu planu miejscowego wraz z listą nieuwzględnionych uwag, o których mowa w pkt 11.
Nie ulega także wątpliwości, że po wyłożeniu projektu planu miejscowego do publicznego wglądu, na etapie rozpatrywania uwag wniesionych do projektu planu, organy gminy mogą wprowadzać zmiany do projektu, które nie były przedmiotem zgłoszonych uwag.
Nie ulega wątpliwości, że takie zmiany mogą być też wprowadzane po uzgodnieniach, a przed wyłożeniem planu. Niemniej po wprowadzonych zmianach, o ile tyczą one materii podlegającej uzgodnieniom, o których mowa w art. 17 pkt 6 lit.b u.p.z.p., oraz odbiegają znacząco od wersji przedstawionej do uzgodnienia, zgodnie z art. 17 pkt 13 uzgodnienia te powinny być ponowione. Wniosek taki należy wyprowadzić ze sformułowania art. 17 pkt 13, który mówi o konieczności ponowienia uzgodnień " w niezbędnym zakresie".
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 8 listopada 2017 r. II SA/Kr 1117/17
Źródło: CBOSA