Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowoczesne dworce PKP

Nowoczesne dworce PKP fotolia.pl

Minister infrastruktury i budownictwa podczas konferencji w dniu 26 października 2017 r. przedstawił Program Inwestycji Dworcowych. Jest to program modernizacji i budowy prawie 200 dworców.

Program Inwestycji Dworcowych przyjęty został we wrześniu 2016 r na lata 2016-2023, dzięki któremu dworce mają być nowoczesne, oszczędne i przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych. Program Inwestycji Dworcowych jest, obok programu modernizacji linii kolejowych, największym programem służącym modernizacji polskiej kolei.

Obiekty przewidziane do przebudowy to nie tylko budynki w największych polskich miastach, ale też te w mniejszych miejscowościach. Przewidziane inwestycje zakładają gruntowną modernizację istniejących budynków, ale PKP planuje również budowę nowych dworców.

Prezes zarządu PKP S.A. powiedział, że bardzo istotnymi punktami na liście obiektów przewidzianych do przebudowy są dworce położone w największych polskich aglomeracjach. W związku z dynamicznym rozwojem wielu ośrodków, kolej odgrywa coraz większe znaczenie w przewozach aglomeracyjnych. Estetyczne i funkcjonalne dworce są dopełnieniem inwestycji prowadzonych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Już niebawem zabytkowy dworzec w Pruszkowie odzyska dawną świetność.

Modernizacje dworców przeprowadzane są w sposób kompleksowy, nie tylko wewnątrz budynków, ale też ich otoczenie. Dworce coraz częściej poza funkcją podstawową pełnią również funkcje społeczne i stają się miejscami otwartymi na lokalne społeczności i ich potrzeby.

Dworzec w Pruszkowie to przykład, który poprzez modernizację zyska zupełnie nowe oblicze.

Zostanie on w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, zaplanowano montaż windy, odnowione zostanie wnętrze obiektu, a na parterze znajdą się kasy, poczekalnia, toalety oraz lokale komercyjne. Piętro ma być w całości zagospodarowane na potrzeby Miasta Pruszkowa, gdzie będzie siedziba Książnicy im. Henryka Sienkiewicza – biblioteki i czytelni multimedialnej. Budynek ma być klimatyzowany, wyposażony w nowy węzeł cieplny i urządzenia elektrycznego zasilania awaryjnego, a także system monitoringu. Zakończenie modernizacji planowane jest na koniec 2018 r. Ze względu na zabytkowy charakter dworca prace inwestycyjne prowadzone będą przy ścisłej współpracy z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Koszt modernizacji to  9,7 mln zł netto i zostanie sfinansowany przez PKP S.A. przy udziale środków z budżetu państwa. Przebudowa dworca w Pruszkowie równolegle realizowana jest z modernizacją podmiejskiej linii kolejowej Warszawa – Grodzisk Mazowiecki.

PKP dla pierwszych 164 dworców ujętych w Programie już realizuje procesy inwestycyjne na różnych etapach. Priorytet mają dworce zlokalizowane przy zmodernizowanych, będących w trakcie przebudowy lub planowanych do modernizacji liniach kolejowych, objętych Krajowym Programem Kolejowym.

Bardzo ważna jest współpraca PKP S.A. z lokalnymi samorządami, dzięki której modernizowane dworce staną się elementami węzłów przesiadkowych integrujących różne rodzaje transportu.

Źródło: mib.gov.pl

Czw., 26 Prn. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska