Ministerstwo Finansów w celu jeszcze większego uszczelnienia systemu podatkowego, chce nałożyć 19-procentowy podatek dochodowy CIT nawet na podmioty przekazujące za darmo swoje nieruchomości.
Natomiast resort budownictwa alarmuje, że może to skutecznie zniechęcić do przekazywania gruntów na rzecz Krajowego Zasobu Nieruchomości w celu realizacji programu Mieszkanie+.
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zwróciło uwagę, na zagrożenie dla rządowych programów specjalnych, a szczególnie dla Mieszkania+, ponieważ takie regulacje objęłyby także nieodpłatne przekazywanie nieruchomości. Uderzyłoby to głownie w PKP – przekazujące swoje nieruchomości samorządom terytorialnym pod inwestycje samorządowe, a także w Pocztę Polską – przekazującą gminom i skarbowi państwa niepotrzebne nieruchomości. Głównym problemem jest brak spójności z ustawą o Krajowym Zasobie Nieruchomości.
Ministerstwo Finansów w jednym z projektów podatkowych ujęło zapis, że podatek odprowadzany ma być od wartości rynkowej zbywanych rzeczy, usług i praw majątkowych. Podatek od wartości rynkowych obciążać ma też darowizny.
Do Krajowego Zasobu Nieruchomościami trafiać mają grunty od spółek skarbu państwa, gmin i państwowych osób prawnych i może mieć to charakter nieodpłatny. W projekcie zmiany ustawy o CIT nieodpłatne przekazanie nieruchomości wiązałoby się z koniecznością wykazywanie przychodu podatkowego, a co za tym idzie zapłaty podatku CIT.
Gminy i spółki skarbu państwa darujące swoje nieruchomości w ramach programu Mieszkanie+ zostałyby obciążone ogromnymi kwotami podatku do zapłaty. Wówczas nieodpłatne przekazywanie nieruchomości byłoby zupełnie nieopłacalne i zagroziłoby to programowi Mieszkanie+.
Wszystko wskazuje jednak na to, że fiskus odpuści. Jest to niedopatrzenie Ministerstwa Finansów, które dostrzegło problem i wcale nie broni swojej propozycji lecz zapowiada, że naprawi ten błąd i zmieni projekt.
Źródło: www.pb.pl