Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Konkurs urbanistyczno-architektoniczny w powiecie pruszkowskim

Konkurs urbanistyczno-architektoniczny w powiecie pruszkowskim fotolia.pl

Powiat pruszkowski przy współpracy Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich ogłosił w dniu 19 lipca 2017 roku konkurs realizacyjny na zagospodarowanie alei Marii Dąbrowskiej w Komorowie.

Komorów jest jednym z podwarszawskich osiedli – obok Milanówka i Podkowy Leśnej – zaprojektowanych w latach 30. ubiegłego wieku w duchu koncepcja miasta-ogrodu. Koncepcja ta została sformułowana w 1898 roku w Anglii przez Ebenezera Howarda jako odpowiedź na problem przeludnienia miast. Polegała ona na tworzeniu oddalonych od centrum miast/osiedli satelickich, dobrze połączonych komunikacją publiczną, a charakteryzujących się niską, luźną zabudową z dużym udziałem terenów zielonych.

Stanowiąca przedmiot konkursu aleja Marii Dąbrowskiej to główna ulica Komorowa prowadząca od pałacu w Komorowie do przystanku kolejowego Milanówek WKD i dalej – już jako ul. Brzozowa w Helenowie – do pałacu Potockich. Wzdłuż drogi posadzone zostały na przełomie XIX i XX wieku lipy drobnolistne w czterorzędowe alei – będącej obecnie jedną z najcenniejszych takich alej na Mazowszu.

Powiat oczekuje od uczestników konkursu zaproponowania w pracy konkursowej kompleksowego rozwiązania obejmującego:

  • kwestie komunikacyjne (układ drogowy, pieszy i rowerowy);
  • rozwiązania przyrodnicze związane z doborami szaty roślinnej i zastosowanymi metodami ochrony zieleni istniejącej oraz poprawy stanu tej zieleni oraz warunków jej bytowania;
  • rozwiązania form małej architektury i oświetlenia.
  • rozwiązania zagadnień związanych z infrastrukturą podziemną i urządzeniami technicznymi towarzyszącymi tej infrastrukturze występującymi na terenie opracowania.

Cieszy podejście, w którym władze lokalne dostrzegają potrzebę troski o wysoką jakość zagospodarowywania przestrzeni publicznej. Można sobie życzyć, by w przypadku ważnych inwestycji konkursy urbanistyczno-architektoniczne nie były rzadkością.

Sob., 12 Sp. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski