Około tysiąca nowoczesnych mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności może w najbliższym czasie powstać w województwie małopolskim w ramach programu Mieszkanie Plus. Do pozyskanych wcześniej gruntów w Skawinie, Trzebini i Chrzanowie dołączyły kolejne nieruchomości w Krakowie, Skawinie i Tarnowie. To efekt listów intencyjnych podpisanych 23 lutego 2017 r. między BGK Nieruchomości S.A. a wojewodą małopolskim Józefem Pilchem oraz prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim.
Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk skierował do uczestników uroczystości list, w którym podkreślił, że pakiet Mieszkanie Plus w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego jest istotnym wsparciem polskich rodzin w rozwiązaniu trudnej sytuacji mieszkaniowej.
– W minionym roku rząd przyjął Narodowy Program Mieszkaniowy. Jest to pierwszy kompleksowy program, który ma rozwiązać problemy mieszkaniowe Polaków i kolejny ważny element wsparcia polskich rodzin. W ramach programu Mieszkanie Plus udostępnimy tanie mieszkania na gruntach Skarbu Państwa – na własność bądź na wynajem. Prawo ubiegania się o najem będą mieli wszyscy Polacy. Co ważne, nie jest to program, który zachęcałby do brania kredytów i wpadania w spiralę zadłużenia. Brak mieszkania jest istotnym czynnikiem utrudniającym założenie rodziny. Kiedy nie ma gniazda, nie ma też piskląt – napisał minister Andrzej Adamczyk.
Listy intencyjne podpisane w Krakowie zakładają współpracę w celu realizacji projektów inwestycyjnych obejmujących budownictwo mieszkaniowe oraz infrastrukturę społeczną i techniczną – zarówno na terenie samego Krakowa, jak i całego województwa małopolskiego. Porozumienia dotyczą nieruchomości wstępnie wytypowanych przez Małopolski Urząd Wojewódzki (w Krakowie, Skawinie i Tarnowie) oraz Urząd Miasta Krakowa (w Krakowie Podgórzu).
– Dzięki aktywnej postawie instytucji rządowych, w tym urzędów wojewódzkich i spółek z udziałem Skarbu Państwa, a także jednostek samorządu terytorialnego, dysponujemy już potencjałem budowy około 60 tys. nowoczesnych mieszkań czynszowych w ponad 70 miastach w całej Polsce. Ta liczba cały czas rośnie – podkreślił Mirosław Barszcz, prezes BGK Nieruchomości S.A.
W części komercyjnej program Mieszkanie Plus zakłada budowę dostępnych cenowo mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności. Celem jest zapewnienie impulsu do rozwoju rynku mieszkaniowego, co pozwoli zniwelować aktualny deficyt mieszkaniowy. Program pozwoli też na efektywne – pod względem ekonomicznym i społecznym – wykorzystanie nieużywanych dziś gruntów, będących w posiadaniu jednostek samorządu terytorialnego i Skarbu Państwa.
Listy intencyjne, dotyczące wytypowanych przez województwo małopolskie i miasto Kraków działek, są wstępem do przeprowadzenia szczegółowych analiz, niezbędnych w przypadku każdego procesu inwestycyjnego. Uzyskanie pozytywnej oceny ekonomicznej i prawnej inwestycji na wskazanych gruntach pozwoli na określenie programu funkcjonalnego ich zabudowy oraz ewentualne zawarcie ostatecznych umów inwestycyjnych.
Inwestycje w ramach programu Mieszkanie Plus realizowane są na zasadach rynkowych, bez angażowania pieniędzy podatników. Budowa pierwszych mieszkań ruszyła w grudniu 2016 r. w Białej Podlaskiej i Jarocinie. Wkrótce ogłoszony zostanie otwarty konkurs na rozwiązania architektoniczne i technologiczne, którego celem jest uzyskanie optymalnych propozycji układu przestrzennego i koncepcji materiałowo-technicznych dla modelowego zespołu budynków mieszkalnych w ramach programu Mieszkanie Plus.
Mieszkanie Plus to, jak zachwalają jego pomysłodawcy, program dopasowany do lokalnych potrzeb. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych, ale oszczędnych technologii oraz wykorzystaniu gruntów samorządów i Skarbu Państwa możliwe będzie ustalenie czynszu na poziomie dostępnym dla polskich rodzin.
Źródło: mib.gov.pl
Kilka słów komentarza:
Jeszcze żadnej ekipie rządzącej w Polsce - czy to komunistycznej czy też postkomunistycznej, nie udało się rozwiązać tak zwanego problemu mieszkaniowego. Kolejna ekipa rozpoczyna walką z brakiem mieszkań i tak samo, piszę to z pełną świadomością, również aktualnie rządzącym nie uda się tego problemu rozwiązać, chociaż ma nowe pomysły, czyli Mieszkanie Plus. Dlaczego tak jest? Ano dlatego, że od budowania mieszkań to są ludzie i specjaliści. Struktury państwa nie są do tego, aby się we wszystko wtrącać i przesadzać, ale po to, aby pilnować, żeby obywatele mogli się bogacić. Państwo niech tylko nie przeszkadza, a pojawią się nowe i liczne domy. No, ale tak się nie stanie, bo centrala chce wszystko regulować i obywatelom nie pozwolić na samodzielne działanie. Zamiast tego powstają i będą coraz więcej postawać różne pomysły, a mieszkań i tak nie będzie.
I to mimo działań, jak te opisane powyżej.