Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wadliwe niewniesienie przez organ architektoniczno-budowlany sprzeciwu a zasadność prowadzenia postępowania naprawczego

Wadliwe niewniesienie przez organ architektoniczno-budowlany sprzeciwu a zasadność prowadzenia postępowania naprawczego fotolia.pl

Wykonanie robót budowlanych w następstwie skutecznie dokonanego zgłoszenia uniemożliwia stosowanie przepisu art. 49b Prawa budowlanego, który określa warunki wydania decyzji o rozbiórce obiektu budowlanego będącego w budowie lub jego części albo wybudowanego bez wymaganego zgłoszenia bądź pomimo wniesienia sprzeciwu (Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 13 stycznia 2016 r., II SA/Gd 439/15).

Jednakże powyżej powołana sytuacja nie wyklucza możliwości zastosowania trybu przewidzianego w przepisach art. 50 (wstrzymania robót budowlanych) i art. 51 Prawa budowlanego (wydania decyzji o nałożeniu obowiązków i sprawdzenie ich wykonania czy też decyzji nakazującej zaniechanie dalszych robót budowlanych bądź rozbiórkę obiektu lub jego części, bądź doprowadzenie obiektu do stanu poprzedniego), w szczególności w sytuacji wadliwego niewniesienia przez organ architektoniczno - budowlany sprzeciwu od zgłoszenia robót budowlanych naruszającego przepisy.

Tym samym okoliczność zrealizowania inwestycji w następstwie zgłoszenia, w odniesieniu do którego nie został wniesiony sprzeciw, nie wyłącza zasadności prowadzenia postępowania naprawczego uregulowanego w przepisach art. 50 i art. 51 Prawa budowlanego.

Źródło: CBOSA

Sob., 18 Lt. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka