Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Partnerstwo w samorządzie: Jak zbudować je idealnie?

Partnerstwo w samorządzie: Jak zbudować je idealnie? fotolia.pl

Oczywiście wiemy, że ideał nie jest możliwy do osiągnięcia, ale można starać się działać tak, by zbliżyć się do niego. Najlepiej według przemyślanego wzoru. W tym celu samorządowcom z pomocą przychodzi model współpracy partnerskiej, wypracowany w okresie kilku ostatnich lat przez zespół ekspertów Związku Miast Polskich, Związku Powiatów Polskich i Związku Gmin Wiejskich RP, na podstawie obserwacji i doradztwa dla kilkudziesięciu partnerstw samorządowych.

Celem opracowania modelu było usystematyzowanie wiedzy i sposobu myślenia praktyków samorządowych na temat planowania, organizacji i wdrażania wspólnych działań na rzecz rozwoju obszaru funkcjonalnego. Przedmiotem modelu jest partnerstwo strategiczne, czyli najpełniejsze - można powiedzieć, że idealne pod względem skali działania - realizowane przez wiele podmiotów, działających na wspólnym obszarze i zainteresowanych jego rozwojem. Model podpowiada, czy tak opisana rola podmiotów jest efektywna. A powiązane z nim techniki diagnostyczne (narzędzie samooceny stanu rozwoju współpracy) pomagają monitorować stan realizacji wszystkich dziesięciu standardów. Dzięki nim możliwa jest analiza funkcjonowania partnerstwa, zidentyfikowanie elementów wymagających korekty o zaplanowanie koniecznych działań usprawniających oraz 

Dziesięć standardów współpracy

Opracowany model składa się z dziesięciu standardów, opisujących pożądany, docelowy kształt relacji i mechanizmów organizujących współpracę partnerów w kluczowych wymiarach funkcjonowania partnerstwa. Siedem standardów dotyczy strategicznego zarządzania rozwojem terytorialnym, a trzy odnoszą się do operacyjnego zarządzania relacjami w partnerstwie. Działania partnerów muszą być prowadzone kompleksowo w obu wymiarach: strategicznym i operacyjnym, zaś rozwój partnerstwa uwarunkowany jest możliwie równomiernym wypełnieniem wszystkich dziesięciu aspektów współpracy.

  1. Skład partnerstwa dostoswany do celów współpracy
  2. Diagnoza zasobów i potrzeb obszaru funkcjonalnego
  3. Analiza powiązań funkcjonalnych w zakresie usług publicznych na terenie obszaru funkcjonalnego
  4. Programowanie rozwoju obszaru funkcjonalnego
  5. Integracja usług publicznych i infrastruktury w obszarze funkcjonalnym
  6. Integracja dokumentów programowych partnerów i partnerstwa
  7. Monitoring i ewaluacja działań partnerstwa
  8. Komunikacja partnerstwa z mieszkańcami i innymi interesariuszami obszaru funkcjonalnego
  9. Przestrzeń debaty i dialogu między partnerami oraz komunikacja wewnętrzna
  10. Wzajemne zaufanie partnerów

W kolejnych odcinkach cyklu omówimy poszczególne standardy.

Nieprzypisany: Nieprzypisany

Sob., 11 Czrw. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża