Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Polska przesłała plan działań w ramach Paktu Euro Plus

Polska przesłała plan działań w ramach Paktu Euro Plus fotolia.pl

Jak podaje PAP, Polska przesłała do Brukseli plan reform w ramach Paktu Euro Plus na rzecz konkurencyjności. Dokument zawiera zobowiązania polskiego rządu w związku z przystąpieniem Polski na szczycie w marcu do Paktu Euro Plus. Każdy kraj miał do końca kwietnia przesłać swoje cele (kraje spoza strefy euro, które zdecydowały się na przyłączenie do Paktu, to Polska, Dania, Litwa, Łotwa, Rumunia i Bułgaria).

Pakt został otwarty dla krajów spoza euro pod warunkiem, że zobowiążą się zrealizować jego wymogi: co roku będą się politycznie zobowiązywać do zbliżania polityk gospodarczych w wybranych dziedzinach, takich jak wspieranie zatrudnienia, konkurencyjności gospodarczej i stabilności finansów publicznych.

W części poświęconej zwiększaniu stabilności finansów publicznych dokument podkreśla, że Polska ma już w konstytucji oraz ustawie o finansach publicznych reguły, których celem jest niedopuszczenie do przekroczenia przez państwowy dług limitu 60 proc. PKB, jakich nie mają inne kraje UE. Dodatkowo zapowiada wprowadzenie nowych regulacji, m.in. reguły wydatkowej w samorządach, która będzie określać dopuszczalną relację deficytu do dochodów. Poza obowiązującą od tego roku tzw. dyscyplinującą regułą wydatkową ma być nowa "trwała reguła fiskalna", która na stałe ograniczy wzrost wydatków publicznych w stosunku do PKB.

Źródło: PAP

Wt., 10 Mj. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: