Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Plan informatyzacji Polski do roku 2015

Plan informatyzacji Polski do roku 2015 fotolia.pl

Zgodnie z założeniami Planu Informatyzacji Państwa na lata 2011-2015 do końca 2015 r. będzie 5 mln użytkowników ePUAP. Projekt został skierowany do uzgodnień międzyresortowych.

Plan zakłada osiągnięcie następujących celów strategicznych:

I. Świadczenie usług elektronicznych odpowiadających potrzebom obywateli i biznesu,
II. Zwiększenie sprawności i efektywności funkcjonowania administracji publicznej dzięki zastosowaniu nowoczesnych narzędzi teleinformatyki,
III. Tworzenie warunków dla rozwoju społeczeństwa informacyjnego.

Miernikami skuteczności realizacji planu mają być:

  • nieprzekraczanie poziomu zatrudnienia w administracji publicznej osiągniętego w chwili uchwalenia Planu, niezależnie od zakresu czynności realizowanych przez administrację publiczną,
  • zmniejszenie o połowę dystansu do krajów europejskich przodujących w dziedzinie społeczeństwa informacyjnego.

Według planu, jego realizacja zapewni dostęp obywateli do danych na ich temat, gromadzonych w rejestrach państwowych oraz do informacji o odbiorcach korzystających z tych danych. Zakładane jest też zmniejszenie kosztów ponoszonych na utrzymanie infrastruktury informatycznej wspierającej działania administracji oraz zapewnienie bezpieczeństwa informacji i ochrony prywatności. Do 30 września 2011 r. przedstawiony zostanie Radzie Ministrów projekt ustawy powołującej agencję wykonawczą zapewniającą dostarczanie organom administracji rządowej usług teleinformatycznych po kosztach niższych co najmniej o 25 proc. niż koszty ponoszone przez centralne organy administracji w roku 2011.

Realizacja planu informatyzacji będzie miała trzy fazy:

  • Faza pierwsza – organizacyjna. W tym okresie organy Państwa winny zostać przygotowane do absorpcji środków europejskich dostępnych w okresie programowania 2014 – 2020. Prace w tym zakresie powinny zostać zakończone do końca roku 2013.
  • Faza druga – integracyjna. Jej celem ma być integracja systemów teleinformatycznych, których powstanie zostało zainicjowane w poprzednim planie. Większość prac w tym obszarze zostanie wykonanych w latach 2012 – 2014.
  • Faza trzecia – modernizacyjna. W tej fazie będą prowadzone prace studialne nad wyborem najlepszych, z punktu widzenia kryteriów efektywności społecznej, projektów na przyszły okres programowania. Prace w tej fazie winny być zakończone do czasu ogłoszenia zasad finansowania projektów w nowej perspektywie finansowej.

Projekt rozporządzenia w załączniku.

Źródło: mswia.gov.pl, cyfrowa-polska.pl

Pt., 26 Sp. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun