Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Starostowie Małopolski o uproszczonych planach urządzenia lasów oraz o ochronie powietrza

Starostowie Małopolski o uproszczonych planach urządzenia lasów oraz o ochronie powietrza fotolia.pl

Dofinansowanie przedsięwzięć związanych z ochroną powietrza oraz sprawy uproszczonych planów urządzenia lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa to tematyka jaką m.in. podjął Konwent Powiatów Województwa Małopolskiego w dniu 8 grudnia br. zajmując w tej sprawie stosowne stanowisko.

W przyjętym dokumencie czytamy:

"Konwent Starostów Województwa Małopolskiego po analizie listy przedsięwzięć priorytetowych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie z wcześniejszych lat – zwraca się z prośbą o weryfikację listy obiektów użyteczności publicznej, które mogą zostać objęte działaniem I.1. Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko, zadanie 3 Oszczędność zasobów, Priorytet IX: Infrastruktura energetyczna przyjazna środowisku i efektywność energetyczna, Działanie 9.3 Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej.

Konwent Starostów Województwa Małopolskiego zwraca się o uwzględnienie wszystkich obiektów użyteczności publicznej, w tym budynków urzędów np. Starostw Powiatowych, na liście obiektów, które mogą zostać objęte tym działaniem. Realizacja przedsięwzięć związanych z ochroną powietrza nie może ograniczać się do wąskiej listy obiektów użyteczności publicznej, które stanowią tylko część mienia w zarządzie samorządów lokalnych. W wielu przypadkach urzędy są zlokalizowane w kilku budynkach, zarządzanie którymi i tak generuje duże koszty. Ograniczenie emisji w ramach poprawy efektywności energetycznej w takich przypadkach wykracza poza możliwości finansowe samorządów. Poszerzenie listy budynków użyteczności publicznej, które mogą zostać objęte programem dałoby samorządom możliwości realizacji działań, których efektem byłoby zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do powietrza.

Równocześnie Konwent Starostów Województwa Małopolskiego zwraca się o dodanie do działań Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie zadań związanych z finansowaniem uproszczonych planów urządzenia lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa. Z uwagi na region w jakim znajdują się nasze Powiaty i jego turystyczny charakter należy podjąć wszelkie działania, które umożliwią sprawowanie właściwego nadzoru nad gospodarką leśną a zarazem określą zadania właścicielom lasów, jakie mają realizować celem zapewnienia ciągłości i trwałości lasów. W obecnej sytuacji finansowej Kraju, która przekłada się na budżety Powiatów, każda forma pomocy finansowej w realizacji obowiązków nałożonych na Starostów jest zadowalająca.

Konwent Starostów Województwa Małopolskiego widzi potrzebę dofinansowania wykonywania uproszczonych planów urządzenia lasów tym bardziej, że w latach ubiegłych zadanie takie nie było realizowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie wzorem Wojewódzkich Funduszy z innych regionów kraju.

Przewodniczący Konwentu Starostów Województwa Małopolskiego
/-/ Jacek Pająk
Starosta Bocheński"

Pt., 16 Gr. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka