Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

„Źródłem tego sukcesu są ludzie” - wywiad z Jarosławem Szlaszyńskim

„Źródłem tego sukcesu są ludzie” - wywiad z Jarosławem Szlaszyńskim Na zdjęciu: Jarosław Szlaszyński odbiera ub.r. nagrodę

O tytule „Dobry Polski Samorząd 2022” (w kategorii powiaty do 60 tys. mieszkańców) dla Powiatu Augustowskiego oraz wyzwaniach, przed którymi stoi ten samorząd, rozmawialiśmy ze starostą augustowskim Jarosławem Szlaszyńskim.

Tegoroczne wyniki Rankingu Powiatów i Miast na prawach powiatu przyniosły Powiatowi Augustowskiemu tytuł Dobry Polski Samorząd 2022. Laur trafia do liderów wśród powiatów należących do kategorii uzależnionej od liczby mieszkańców. Czym dla augustowskiego samorządu powiatowego jest ta nagroda?

Jarosław Szlaszyński: Nagroda ta jest potwierdzeniem, iż obrany przez nas od lat kierunek jest właściwy i cieszy nas, że działania, które realizujemy dla naszych mieszkańców, są dostrzegane i doceniane również przez zewnętrznych ekspertów. Uzyskanie po raz siódmy tytułu „Dobry Polski Samorząd” motywuje do podejmowania wyzwań, realizacji kolejnych przedsięwzięć i wytyczania nowych celów z myślą o społeczności Powiatu Augustowskiego.

Powiat Augustowski uczestniczy w Rankingu Powiatów i Miast na prawach powiatu już od wielu lat. Nie po raz pierwszy zajmuje pozycję lidera w kategorii powiat do 60 tys. mieszkańców. Gdzie leży źródło tego sukcesu?

Jarosław Szlaszyński: Źródłem tego sukcesu są przede wszystkim ludzie, którzy swoją pracą przyczyniają się do uzyskania tych prestiżowych wyróżnień. Dobre relacje w Zarządzie i Radzie Powiatu oraz szeroka współpraca z przedstawicielami władzy państwowej i samorządowej, z kierownikami jednostek powiatowych i pracownikami umożliwiają zwielokrotnianie środków i realizację większej ilości przedsięwzięć ważnych dla mieszkańców Ziemi Augustowskiej.

Zdobywcy 2. i 3. pozycji w kategorii powiat do 60 tys. mieszkańców w ostatnich kilku latach również zajmują miejsce na podium lub w jego bliskiej okolicy. Jak ocenia Pan Starosta bliższą i dalszą konkurencję?

Jarosław Szlaszyński: Gratulujemy samorządom, które uplasowały się w czołówce tego prestiżowego ogólnopolskiego rankingu prowadzonego od lat przez Związek Powiatów Polskich. Pozytywna rywalizacja mobilizuje do jeszcze lepszego działania i realizacji kolejnych przedsięwzięć podejmowanych nie dla zdobycia punktów w Rankingu ZPP, a ku pożytkowi mieszkańców.

Jakie wyzwania stoją obecnie przed powiatami, zwłaszcza tymi do 60 tys. mieszkańców ? Czy są one w stanie wpłynąć na wyniki przyszłorocznego Rankingu Powiatów i Miast na prawach powiatu?

Jarosław Szlaszyński: Przed powiatami stoi dzisiaj wiele wyzwań. Naszą rolą jest dostosowywanie się do zaistniałej sytuacji i podejmowanie działań, które mają na celu realizację ważnych dla mieszkańców przedsięwzięć i inwestycji podnoszących standardy opieki zdrowotnej i szkolnictwa, a także poprawy infrastruktury drogowej i mostowej. W efekcie przełoży się to na rozwój powiatu i zaspokajanie potrzeb społeczności lokalnej, a wyniki Rankingu Powiatów i Miast na prawach powiatu będą wypadkową zrealizowanych działań.

Czw., 16 Mrz. 2023 0 Komentarzy
Wojciech Dąbrówka
Redaktor Wojciech Dąbrówka