Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Cyfrowe rozwiązania dla samorządów w dobie epidemii – wywiad z Elizą Kruczkowską

Cyfrowe rozwiązania dla samorządów w dobie epidemii – wywiad z Elizą Kruczkowską na zdjęciu: Eliza Kruczkowska

W obliczu epidemii COVID-19 samorządy stanęły przed wieloma wyzwaniami. Te z kolei zrodziły nowe potrzeby, także na gruncie rozwiązań cyfrowych, które muszą zostać szybko wdrożone. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom powstała Antykryzysowa Platforma Rozwiązań Technologicznych. Co to za inicjatywa? I w jaki sposób samorządy mogą w niej uczestniczyć? Zapytaliśmy Elizę Kruczkowską, Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji Polskiego Funduszu Rozwoju.

Sytuacja związana z epidemią koronawirusa postawiła samorządy w bardzo ciężkiej sytuacji. Odpowiedzią na ich potrzeby ma być Antykryzysowa Platforma Rozwiązań Technologicznych dla miast. Co to za projekt?

Eliza Kruczkowska: Projekt Antykryzysowej Platformy Rozwiązań Technologicznych to inicjatywa Polskiego Funduszu Rozwoju realizowana ze wsparciem merytorycznym Związku Miast Polskich. To odpowiedź na zgłaszane potrzeby polskich samorządów, a które to potrzeby wynikają ze szczególnych wyzwań w obliczu epidemii COVID-19. Platforma połączy pilne potrzeby miast w zakresie transformacji cyfrowej z rozwiązaniami firm technologicznych. Ma prezentować produkty, które firmy chcą zaoferować i wdrożyć lub udostępnić samorządom na specjalnych, korzystnych warunkach na okres najbliższych min. 6 miesięcy. Poprawa komunikacji wewnętrznej urzędników, e-obsługa podmiotów gospodarczych i mieszkańców, organizacja pracy zdalnej, telemedycyna, ochrona danych i cyberbezpieczeństwo - to aktualnie najważniejsze wyzwania, przez nas zdefiniowane.

W jaki sposób będzie odbywała się wymiana myśli czy raczej – potrzeb miast i rozwiązań firm?

Eliza Kruczkowska: Celem projektu jest wsparcie samorządów w wykorzystywaniu rozwiązań cyfrowych wspomagających zarządzanie i realizację ich zadań w okresie epidemicznym, ułatwienie i przyspieszenie implementacji rozwiązań technologicznych oraz uporządkowanie chaosu informacyjnego w zakresie nowych technologii. W obecnej sytuacji szybka komunikacja między samorządami a firmami technologicznymi jest kluczowa. Na platformie odbywać się będą, wielokrotnie w każdym tygodniu, webinary – internetowe seminaria prowadzone przez pracowników PFR lub firmy partnerskie. W ramach tych spotkań tworzymy właśnie płaszczyznę wymiany myśli.

Czy udział w projekcie jest płatny?

Eliza Kruczkowska: Udział w projekcie Antykryzysowej Platformy nie wymaga od uczestników żadnego zaangażowania finansowego. Zadbaliśmy również o to, aby oferty naszych partnerów technologicznych były dostosowane do trudnych realiów walki z epidemią. Dlatego już dziś zachęcamy - reprezentujesz samorząd? Sprawdź bazę partnerów technologicznych, zapisz się na webinary i wskaż, jakie problemy masz w swoim mieście, a poszukamy na nie rozwiązania.

Co trzeba zrobić, by włączyć się w akcję?

Eliza Kruczkowska: Miasta i powiaty mogą dołączyć do Platformy zgłaszając chęć udziału w organizowanych przez nas webinarach. Pierwszy z nich odbędzie się już 14 kwietnia. Samorządy będą mogły również dodawać zidentyfikowane przez siebie problemy do naszej bazy, co pozwoli partnerom technologicznym lepiej dopasować się do ich potrzeb.

Jakie treści finalnie będą prezentowane na platformie?

Eliza Kruczkowska: Platforma ma w przyszłości stać się bazą wiedzy, w której odnaleźć będzie można treści dotyczące najczęściej pojawiających się przed samorządami wyzwań, a także dedykowanych im, gotowych, rozwiązań technologicznych. Spodziewać można się również materiałów edukacyjnych, na przykład case study ułatwiających wprowadzanie oferowanych rozwiązań.

Dowiedz się więcej o platformie: https://pfrdlamiast.pl/platforma-antykryzysowa.html

Czw., 9 Kw. 2020 0 Komentarzy
Małgorzata Orłowska
sekretarz redakcji Małgorzata Orłowska