Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zamówienia publiczne w teleinformatyce – gdzie sięgać po informacje - wywiad z Michałem Rogalskim

Zamówienia publiczne w teleinformatyce – gdzie sięgać po informacje - wywiad z Michałem Rogalskim na zdjęciu: Michał Rogalski

- Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji zachęca zamawiających do korzystania ze specjalnie stworzonego serwera „Zamówienia publiczne w branży teleinformatycznej” – mówi w rozmowie z Dziennikiem Warto Wiedzieć Michał Rogalski, pełnomocnik Prezesa Zarządu Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji ds. zamówień publicznych.

Michał Rogalski: Serwis Zamówienia publiczne w branży teleinformatycznej (www.itexa.pl) jest podpięty do głównego serwera Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji (www.piit.org.pl). Znajduje się w nim cały szereg cennych dla zamawiającego informacji.

Ze strony korzystają już członkowie Izby, jednak uważam, że warto, aby zapoznały się z nią samorządy. Wiele jest bowiem elementów dedykowanych wręcz zamawiającym. Serwis można odbierać na komputerach stacjonarnych, smartfonach, tabletach. Informacje podzielone są na 9 elementów.

Dziennik Warto Wiedzieć: Najciekawsze dla zamawiających mogą być…

Michał Rogalski: W mojej ocenie będą to dobre praktyki. Zapotrzebowanie na ich publikowanie jest duże. Izba w tym zakresie postanowiła upowszechniać pozacenowe kryteria ocen. Wadą polskich zamówień publicznych jest bowiem stosowania ceny jako głównego kryterium oceny. Dostrzegając ten problem, ustawodawca postanowił wprowadzić kryteria pozacenowe.

Tymczasem często jeszcze w praktyce brak jest pomysłów, jakie kryteria pozacenowe stosować. Pojawiają się takie dziwolągi jak na przykład dodatkowe punkty za wyrażenie zgody na wyższe kary umowne. Dzieje się tak, bo nie ma skąd czerpać dobrych pomysłów. Przy publikacji pozacentowych kryteriów współpracujemy z Urzędem Zamówień Publicznych i ustaliliśmy, że Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji (PIIT) przedstawi wzory w tym zakresie. Przygotowaliśmy takie kryteria. Opublikowaliśmy na razie siedem z nich i myślę, że będą one interesujące dla zamawiających publicznych.

Dziennik Warto Wiedzieć: Czyli są to wzorce, pod którymi podpisuje się UZP?

Michał Rogalski: Jeszcze nie. Stworzyliśmy je według swojej najlepszej wiedzy, zaakceptowali ją członkowie PIIT. A Urząd Zamówień Publicznych teraz je jeszcze ocenia. Natomiast my już je opublikowaliśmy – jako rekomendacje PIIT. Jest to materiał do wykorzystania dla zamawiających. Oczywiście trzeba go odpowiednio dostosować do danej sytuacji. Kiedy UZP uzna nasze rekomendacje, zamieści je także na swojej stronie internetowej, co dodatkowo pozytywnie wpłynie na ich wartość.

Jednocześnie PIIT czeka na pomysły od wykonawców czy zamawiających. Na stronie mamy zamieszczony gotowy formularz, który służy do ich przesłania.

Ponadto prezentujemy rekomendacje UZP, rekomendacje niemieckiej izby Bitkom.

Dziennik Warto Wiedzieć: Są tam także rekomendacje Ministerstwa Cyfryzacji.

Michał Rogalski: Tak. Dotyczą one klauzul umownych. Od dawna wiadomo, że zasada równości stron przy zamówieniach publicznych jest zachwiana. Niedawno Ministerstwo Cyfryzacji opracowało pakiet wsparcia dla podmiotów sektora publicznego w zakresie tworzenia umów IT. Jednakże nie uwzględnia on uwag środowiska.

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji przeprowadziła szczegółową analizę dokumentów i na podstawie uwag zgłaszanych przez firmy teleinformatyczne przedstawiła stanowiska mające na celu zwiększenie przydatności klauzul oraz lepsze dostosowanie ich do realiów rynkowych.

Dziennik Warto Wiedzieć: Czyli z rekomendacjami resortu cyfryzacji wraz z uwagami PIIT można zapoznać się właśnie za pośrednictwem serwisu?

Michał Rogalski: Tak. Jeśli zamawiający chce stosować klauzule umowne, to my namawiamy, aby czytał je wraz z naszymi uwagami, które w naszej ocenie znacznie poprawiają ich jakość.

Kolejną kwestią, na którą w moje ocenie zamawiający mogą zwrócić uwagę, są testy aplikacyjne, które także stanowią część Dobrych praktyk. Pomagają one ocenić wydajność urządzeń komputerowych. Zamawiający, który chce dokonać zakupu urządzeń komputerowych do typowych, biurowych zastosowań, ma możliwość przeprowadzenia testów ich mocy. Istnieją dwa rodzaje testów: syntetyczne i aplikacyjne. Izba rekomenduje te drugie. Ponieważ są one bardziej obiektywne. Pod zakładką Testy aplikacyjne kryje się wytłumaczenie dlaczego te testy warto stosować. Jest odesłanie do strony na której te testy są dostępne.

Dziennik Warto Wiedzieć: Czy za te testy trzeba płacić?

Michał Rogalski: Nie. Dostępność do serwisu jest bezpłatna. Nie pojawiają się ponadto żadne reklamy, które jak wiadomo bywają bardzo denerwujące. Tylko część Wsparcie merytoryczne jest przeznaczona jedynie dla członków PIIT, pozostałe są dostępne dla wszystkich.

A inną, wartą uwagi zamawiających częścią serwera są Zamówienia Publiczne w Sieci. Znajdziemy tam wybór artykułów udostępnionych w ostatnim czasie w sieci Internet dotyczących teleinformatycznych zamówień publicznych. Niektóre z nich pochodzą z Dziennika Warto Wiedzieć. Dla zamawiających taki przegląd prasy może być kopalnią wiedzy.

Ciekawą częścią są też E- zamówienia. Dla wszystkich, którzy interesują się elektronicznymi zamówieniami jest to wartościowe. Informacji jest mnóstwo, w tym kalendarium e- zamówień.

Wspomnę też o części, która się nazywa Akademia Zamówień Publicznych. W jej ramach istnieje możliwość skorzystania webinariów. Obecnie udostępniamy webinaria przygotowane przez naszego członka – firmę Marketplanet, dotyczące ważnego tematu – e-Zamówień.

Dziennik Warto Wiedzieć: I to też jest bezpłatne?

Michał Rogalski: Tak. Trzeba się tylko zalogować, ale nie wiąże się to z żadnymi kosztami.

Kolejna rzecz, o której warto powiedzieć to Prawo Zamówień Publicznych. Znajdują się tu obowiązujące akty prawne dotyczące zamówień publicznych. Akty są zawsze aktualne i łatwo się po nich poruszać. Ponadto, zamieszczamy projekty aktów prawnych.

Warto też zwrócić uwagę na Barometr, który pozwala śledzić dynamikę rynku ICT. Przedstawiane w nim wyniki dotyczą wszelkich zamówień teleinformatycznych i obejmują zamówienia na  urządzenia komputerowe - serwery, stacje robocze, urządzenia mobilne - telefony komórkowe - szeroko pojęte sieci - urządzenia i artykuły komunikacyjne - pakiety oprogramowania i systemy informatyczne - usługi instalowania komputerów i urządzeń biurowych - usługi telekomunikacyjne oraz usługi informatyczne - konsultacje, opracowanie oprogramowania, internetowe i wsparcia.

W części Biuletyny dla zamawiających ciekawe może być śledzenie ogłoszeń o zamówieniach a także orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.

Jestem przekonany, zamawiający na naszym serwerze znajdą wiele przydatnych informacji z branży teleinformatycznej.

Dziennik Warto Wiedzieć: Dziękuję za rozmowę.

Sob., 13 St. 2018 0 Komentarzy
Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska
sekretarz redakcji Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska