Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Polska na liście 20 najlepszych krajów do życia

Polska na liście 20 najlepszych krajów do życia fotolia.pl

Platforma Preply stworzyła listę najlepszych krajów świata do zamieszkania. Między innymi brano pod uwagę czynniki takie jak rynek pracy, system opieki zdrowotnej i poziom cen. Polska znalazła się w zestawieniu, trafiła jednak daleko poza pierwszą dziesiątkę.

Europejskie państwa wyróżniają się najbardziej przyjazną atmosferą
Według niedawno opublikowanego raportu „Migracje zarobkowe Polaków 2023”, przygotowanego przez Gi Group, niemal 17% Polaków myśli o wyjeździe za granicę do pracy w ciągu najbliższego roku. Najczęściej kierujemy się w tym celu do Niemiec, Holandii i Wielkiej Brytanii.

Wybór miejsca do przeprowadzki bywa podyktowany wieloma względami. Specjaliści z platformy do nauki języków Preply stworzyli zestawienie najlepszych do życia krajów, uwzględniając szereg różnych czynników. Pod uwagę wzięli między innymi: ogólny poziom życia, średni miesięczny koszt utrzymania, rynek pracy, przyjazność dla rodzin z dziećmi, poziom bezpieczeństwa, system edukacji publicznej i jakość publicznej opieki zdrowotnej. Na listę top 20 trafiło aż 11 państw europejskich.

Jak się przeprowadzać, to tylko na północ
Zestawienie otwiera Szwecja, której oferowany poziom życia oceniono na aż 100 na 100 możliwych punktów. Eksperci docenili ją za szeroki wybór ofert pracy, a także system edukacji i publiczny system opieki zdrowotnej. Te dwie ostatnie kategorie również otrzymały wynik 100 na 100. Wśród minusów wymieniono wysokie ceny, zwłaszcza jeśli zarabiamy w złotówkach.

Na drugie miejsce trafiła Kanada, oferująca wysoki poziom bezpieczeństwa, świetny poziom edukacji oraz przyjazny system opieki zdrowotnej. Koszty utrzymania w tym kraju różnią się w zależności od miasta, ale ze znajomością języka angielskiego lub francuskiego mamy szansę na szybkie znalezienie dobrze płatnej pracy.

Podium zamyka kolejny skandynawski kraj. Przeprowadzka do Danii może nie należy do najtańszych przygód, ale wysokie zarobki i ogólny poziom życia szybko wynagrodzą poniesione koszty. Preply uznało też Danię za jedno z państw najprzyjaźniejszych dla rodzin z dziećmi, przyznając jej w tej kategorii 97 na 100 możliwych punktów.

Polska plasuje się na końcu, ale wypada lepiej niż jej sąsiedzi
Na liście Preply nie zabrakło też polskiego akcentu. Co prawda Polska trafiła dopiero na 15. miejsce, ale wciąż wypadła lepiej niż większość sąsiadów. Czechy, Słowacja i Litwa nie znalazły się w zestawieniu. Polskę pochwalono za niskie ceny, atrakcje turystyczne, dynamicznie rozwijający się sektor IT i dobrą znajomość języka angielskiego wśród mieszkańców. Najmniej punktów otrzymały nasz publiczny system opieki zdrowotnej (22) i system edukacji publicznej (36). Ogólny poziom życia oceniono na 49 punktów.

Dużo lepszym wynikiem mogą pochwalić się nasi zachodni sąsiedzi. Niemcy zajęły 6 miejsce w rankingu, z poziomem życia ocenionym na 86 punktów. Wśród największych plusów mieszkania w Niemczech Preply wymieniło silną gospodarkę, wysoki poziom edukacji i przyjazny rynek pracy. W tej ostatniej kategorii Niemcy otrzymały maksymalną liczbę punktów.

Poniżej lista 20 najlepszych krajów do życia według Preply:

 1. Szwecja
 2. Kanada
 3. Dania
 4. Holandia
 5. Australia
 6. Niemcy
 7. Nowa Zelandia
 8. Belgia
 9. Wielka Brytania
 10. Japonia
 11. Hiszpania
 12. Portugalia
 13. Włochy
 14. Singapur
 15. Polska
 16. Korea Południowa
 17. Malezja
 18. Turcja
 19. Chorwacja
 20. Tajlandia

Źródło: Preply

Wt., 5 Mrz. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła