Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wszystkie teleskopy świata

Wszystkie teleskopy świata fot.pixabay

Historia badań astronomicznych i szeroki zakres zagadnień związanych z narzędziami astronomicznymi – to najważniejsze założenia nowej wystawy w Muzeum Techniki. Ekspozycja „Wszystkie teleskopy świata – historia badań kosmosu, polski wkład w badanie i podbój kosmosu” powstała przy wsparciu finansowym Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jest dostępna dla zwiedzających od 20 lutego.

Od ludzkiego oka po wielkie teleskopy

Ekspozycja prezentuje historię badań astronomicznych oraz szeroki zakres zagadnień związanych z narzędziami astronomicznymi. Zwiedzający będą mogli poznać przyrządy optyczne wykorzystywane w badaniach astronomicznych dawniej (m.in. luneta Galileusza) oraz współcześnie. Wystawa porusza także takie tematy jak: ekspedycja ludzi wyposażonych w urządzenia pomiarowe i detektory oraz wysyłanie robotów dokonujących penetracji Kosmosu w przestrzeni i czasie.

Polski wkład w badanie Kosmosu

Wśród zagadnień prezentowanych na wystawie nie zabraknie prezentacji wybitnych polskich uczonych oraz ich wkładu w badanie przestrzeni kosmicznej. Są wśród nich:

  • Mikołaj Kopernik – tworca teorii heliocentrycznej. Wystawa pokazuje, jak znajomość matematyki, geometrii i dosyć prostych przyrządów pomiarowych doprowadziła do tego epokowego odkrycia.
  • Jan Heweliusz – twórca pierwszych map Księżyca, który był też konstruktorem słynnego beztubusowego teleskopu, konstruktorem polemoskopu i wielu ważnych astronomicznych przyrządów. Za swoje zasługi na polu badań astronomicznych został wybrany pierwszym w historii zagranicznym członkiem londyńskiego The Royal Society.
  • Mirosław Hermaszewski – pierwszy polski kosmonauta.
  • Kazimierz Kordylewski – odkrywca księżyców pyłowych Ziemi w punktach Lagrange’a, odznaczony brązowym medalem NASA za wkład w badania astronomiczne.
  • Bohdan Paczyński – wykorzystał metodę mikrosoczewkowania grawitacyjnego w poszukiwaniach planet lub innych obiektów odległych od Ziemi poza Układem Słonecznym. Amerykańskie Towarzystwo Astronomiczne przyznało mu wyróżnienie im. Hanry N. Russela.
  • Aleksander Wolszczan – aktywnie pracujący badacz i naukowiec, odkrywca pierwszych planet spoza Układu Słonecznego.
  • Sławosz Uznański – inżynier i astronauta projektowy, który wkrótce na oczach całego świata ruszy w Kosmos.

Wystawę można odwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach 9:00-18:00. Dniem nieodpłatnego wstępu na ekspozycje stałe jest wtorek. Dzieci do 7. roku życia mogą zwiedzać wystawę bezpłatnie.

Źródło: MNiSW

Czw., 29 Lt. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska