Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Co piąty Polak jest zestresowany

Co piąty Polak jest zestresowany fotolia.pl

Stres jest zjawiskiem dotykającym znacznego odsetka populacji świata. Według globalnych badań Gallupa z 2022 r. o emocjach, średnio 40 proc. ankietowanych z ponad 140 krajów świata odpowiadało twierdząco na pytanie, czy odczuwali spory stres w poprzednim dniu. W Polsce 62 proc. obywateli może odczuwać stres nawet przynajmniej raz w tygodniu. W UE blisko połowa pracowników uważa, że stres jest czymś powszechnym w ich miejscu pracy, a w USA pracę jako źródło ciągłego stresu wskazywało w 2018 r. ponad 30 proc. pracowników.

Badanie PIE polegało na zbadaniu podstawowych wskaźników subiektywnego dobrostanu psychicznego na reprezentatywnej grupie 4000 dorosłych Polaków pod koniec lipca i na początku sierpnia 2023 r. Jedno z zadanych pytań dotyczyło stresu odczuwanego w dniu wypełniania kwestionariusza. Badani odpowiadali w skali od 0 do 10. Odpowiedzi pogrupowano na trzy kategorie: niski, średni i wysoki poziom zadowolenia z życia, poczucia sensu, szczęścia oraz stresu. Poziom niski oznacza, że osoba badana wybrała wartość z przedziału 0-3, poziom średni oznacza wybranie wartości z przedziału 4-6, zaś poziom wysoki to wybór przez badanego wartości z przedziału 7-10. Wyniki przedstawiono na wykresie, z którego wynika, że blisko połowa Polaków odczuwała niski poziom stresu, ale więcej niż co piąty Polak zmaga się z dokuczliwym stresem. Na podobnym poziomie kształtują się także pozostałe wskaźniki subiektywnego dobrostanu (pytania te były zainspirowane brytyjskimi badaniami prowadzonymi przez tamtejszy urząd statystyczny Office for National Statistics).

Jak czytamy - stres niesie ze sobą istotne koszty ekonomiczne: m.in. obniża produktywność pracowników, a wywoływane lub wzmacniane przez niego choroby powodują absencje pracowników i koszty ich leczenia. Blisko dekadę temu Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy szacowała straty ekonomiczne wynikające ze stresu, a także depresji i pogorszenia zdrowia psychicznego na blisko 620 mld EUR rocznie. Nowsze szacunki z USA mówią o 300 mld USD straty, a badania z 2016 r. wskazywały, że nawet 120 tys. zgonów rocznie może być powiązane ze stresem w miejscu pracy.

Źródło: PIE

Pt., 3 Lst. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła