Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wyjazdy w okresie Wszystkich Świętych. Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Wyjazdy w okresie Wszystkich Świętych. Bezpieczeństwo przede wszystkim! fotolia.pl

Święto Wszystkich Świętych przypada w środę, co oznacza, wzmożony ruch na drogach przez kilka najbliższych dni. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad apeluje o podejmowanie działań, których celem jest ułatwienie kierowcom sprawnego i bezpiecznego podróżowania po sieci dróg zarządzanych przez GDDKiA.

Wyjazdy i powroty związane ze zbliżającym się Świętem Zmarłych rozłożą się na kolejne najbliższe dni do 5 listopada. Służby drogowe GDDKiA będą działały w stanie podwyższonej gotowości, wspierając w działaniach jednostki Policji. Przyjęta organizacja pracy umożliwia podejmowanie natychmiastowych działań w celu należytego utrzymania przejezdności dróg krajowych.

Ograniczenie dla ciężarówek 

W okresie Wszystkich Świętych ograniczony będzie ruch pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton. Zakaz będzie obowiązywał w całej Polsce 31 października (wtorek), w godzinach od 18 do 22, oraz 1 listopada (środa) od 8 do 22.

Zmieniona organizacja ruchu przy cmentarzach

Na drogach krajowych biegnących przy cmentarzach spodziewać się możemy zmienionej organizacji ruchu, najczęściej związanej z zakazem parkowania.

Trudne warunki jesienią 

Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych. Po raz kolejny GDDKiA przypomina o najważniejszych zasadach i dobrych praktykach. Zachęcając również do stosowania się do dekalogu rozsądnego kierowcy.  

Opady deszczu, wilgotna nawierzchnia i niższa temperatura - w takich warunkach droga hamowania znacząco się wydłuża. Pamiętajmy, że znaki ograniczenia prędkości wskazują prędkość maksymalną, jaka obowiązuje na danym odcinku. Na drodze trzeba zachować zdrowy rozsądek. Dostosujmy prędkość do panujących warunków atmosferycznych, jak również natężenia ruchu.   

Pamiętajmy również o odpowiednim przygotowaniu pojazdu - sprawnych wycieraczkach, czystych reflektorach, a podczas jazdy o zachowaniu bezpiecznej odległości od poprzedzającego nas pojazdu. Nie nadużywajmy przednich i tylnych świateł przeciwmgłowych, które przy niewielkim ograniczeniu przejrzystości powietrza lub dobrej widoczności tylko oślepią innych użytkowników drogi.  

Jeżeli spada temperatura, warto pomyśleć o zmianie opon na zimowe. Optymalne okno pracy opon zimowych zaczyna się, gdy temperatura powietrza spada poniżej 7 stopni Celsjusza.

Bezpieczeństwo. Na drodze zawsze jest priorytetem

Drogi to nie prywatne tory wyścigowe i muszą być wykorzystywane przez użytkowników zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego. To kierowcy mają największy wpływ na bezpieczeństwo na drodze.   

Warto też wspomnieć, że tak jak jazda na suwak oraz korytarz życia w grudniu 2019 roku stały się obowiązkiem, tak od 1 czerwca 2021 r. weszła w życie kolejna nowelizacja przepisów Prawo o ruchu drogowym. Dzięki niej nastąpiło m.in. uregulowanie kwestii bezpiecznej odległości między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych, która powinna być równa połowie prędkości. 

Wejdź na drogi.gddkia.gov.pl lub zadzwoń na 19 111!

Planujesz podróż po drogach krajowych? Koniecznie sprawdź, jakich utrudnień możesz się spodziewać na trasie. Zauważyłeś uszkodzony element infrastruktury drogowej lub nawierzchni i chciałbyś to zgłosić do najbliższego oddziału GDDKiA? Te i wiele innych informacji możecie znaleźć pod jednym adresem - drogi.gddkia.gov.pl. Kolejnym źródłem informacji dla wszystkich planujących podróż po drogach krajowych jest numer ogólnopolskiej Informacji Drogowej 19 111. Jest on czynny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Źródło: GDDKiA

Pt., 27 Prn. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska