Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czy autorytet moralny Jana Pawła II wśród Polaków został nadszarpnięty?

Czy autorytet moralny Jana Pawła II wśród Polaków został nadszarpnięty? fotolia.pl

Karol Wojtyła był pierwszym papieżem z Polski, jak również pierwszym po 455 latach (od czasu pontyfikatu Hadriana VI) biskupem Rzymu niebędącym Włochem. Mając 58 lat, został on wybrany najmłodszym papieżem od czasu wyboru Piusa IX w 1846, który w chwili wyboru miał 54 lata. Po wyborze przyjął on imię Jan Paweł II.

Ostatnimi czasy temat papieża Polaka wywołał medialno-polityczną burzę, po emisji reportażu Marcina Gutowskiego „Franciszkańska 3", w którym sugerowano, że Jan Paweł II jako metropolita krakowski tuszował przypadki pedofilii wśród księży.

CBOS w kwietniowym sondażu sprawdziło, w jaki sposób doniesienia medialne wpłynęły na autorytet papieża w polskim społeczeństwie. Możliwość odpowiedzi na to pytanie dało porównanie wyników badań zrealizowanych w tym i ubiegłym roku. W maju 2022 roku ogółem 81% badanych zadeklarowało, że Jan Paweł II jest dla nich autorytetem moralnym (w tym 56% stwierdziło to w sposób zdecydowany). Blisko rok później takie deklaracje złożyło także 81% badanych (w tym 58% stwierdziło to w sposób zdecydowany). Można zatem powiedzieć, że zarzuty stawiane Janowi Pawłowi II nie przełożyły się na spadek jego społecznego autorytetu.

Poniżej wykres przedstawiający wyniki przeprowadzonego sondażu.

Źródło: CBOS

Czw., 1 Czrw. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła