Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jak wyliczyć swoją emeryturę?

Jak wyliczyć swoją emeryturę? fotolia.pl

Na platformie ZUS można samodzielnie obliczyć swoje przyszłe świadczenie emerytalne, jeżeli planuje się przejść na emeryturę w bieżącym roku. Jest to całkowicie nowa funkcja systemu – dotychczas można było sprawdzić, jakie świadczenie emerytalne będzie przysługiwało, jeżeli zdecydujemy się przejść na emeryturę w latach przyszłych, od teraz możliwe jest sprawdzenie świadczenia na dany (bieżący) rok.

Mężczyznom, którzy kończą w tym roku 65 lat, oraz kobietom, które kończą w tym roku 60 lat, kalkulator automatycznie podpowie jako miesiąc przejścia na emeryturę:

  • bieżący miesiąc – jeśli w momencie obliczeń już skończyli 60 lub 65 lat,
  • miesiąc urodzin – jeśli w momencie obliczeń jeszcze nie osiągnęli wieku emerytalnego.

Jeśli natomiast klient wybierze kolejny rok, np. 2024 lub lata następne, kalkulator automatycznie przekieruje go do kalkulatora prognozy emerytury w kolejnym roku lub w następnych latach.

Kalkulator emerytalny dostępny na PUE ZUS i u doradców emerytalnych przeznaczony jest dla osób, które nie mają jeszcze przyznanego świadczenia emerytalnego.

Nowy kalkulator to dodatkowe narzędzie, które zdaniem ZUS, pomaga w podjęciu świadomej decyzji o momencie zakończenia aktywności zawodowej.

Źródło: ZUS 

Czw., 16 Mrz. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek