Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czy kryzys energetyczny przyzwala na spalanie śmieci?

Czy kryzys energetyczny przyzwala na spalanie śmieci? fotolia.pl

86% respondentów badania PwC obawia się nadchodzącej zimy pod kątem jakości powietrza. Jednocześnie 92% badanych uważa, że kryzys energetyczny nie usprawiedliwia spalania śmieci - wynika z badania przeprowadzonego wśród przedstawicieli biznesu z całej Polski. Rusza V. edycja programu “Biznes kontra smog - Wspieramy klimat”.

W badaniu PwC respondenci wskazali, jakie działania powinien podjąć Rząd, żeby zapobiegać kryzysowi energetycznemu. Dla 42% ankietowanych rozwiązaniem są inwestycje w energetykę jądrową, 32% wskazało na wsparcie fotowoltaiki, a 41% sugeruje tworzenie regulacji ułatwiających korzystanie z OZE. Program „Biznes kontra smog” powstał z inicjatywy PwC Polska i jest realizowany we współpracy z 30 firmami pod auspicjami Krakowskiego Alarmu Smogowego, Stowarzyszenia ASPIRE i UNICEF Polska, a także pod honorowym patronatem Marszałków Województwa Małopolskiego i Mazowieckiego oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

W ankiecie przeprowadzonej wśród pracowników firm zrzeszonych w projekcie „Biznes kontra smog - Wspieramy klimat” wzięło udział niemal 1800 osób. 59% z nich przyznało, że rozważa zmianę miejsca pracy i zamieszkania ze względu na złą jakość powietrza w miejscowości wykonywania swojej pracy. Jednocześnie większość ankietowanych, aż 67% uważa, że jakość systemu edukacji w zakresie przeciwdziałania zanieczyszczeniom powietrza w Polsce jest przynajmniej niewystarczająca, z czego niemal 18% określa te działania jako „bardzo złe”. 80% oczekuje od swojego pracodawcy aktywnego zaangażowania w walkę o czyste powietrze.

Celem tegorocznej edycji „Biznes kontra smog - Wspieramy klimat”, podobnie jak poprzednich - jest realizacja programu wolontariatu pracowniczego w obszarze edukacji dzieci i młodzieży na temat jakości powietrza i przeciwdziałania zmianie klimatu. Dzięki dołączeniu nowych firm, wolontariusze będą mogli dotrzeć ze szkoleniami do jeszcze większej liczby szkół i przedszkoli, nie tylko z województwa małopolskiego. Zajęcia są prowadzone przez przeszkolonych wcześniej przez Krakowski Alarm Smogowy wolontariuszy, a program jest dostosowany do różnych grup wiekowych. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się m.in. czym jest smog, dlaczego powstaje, jakie zagrożenia niesie dla zdrowia i życia ludzi oraz co można i należy robić, aby móc oddychać czystszym powietrzem. Ścieżka tematyczna nt. zmiany klimatu umożliwi dzieciom i młodzieży poznanie głównych przyczyn przyspieszenia zmiany klimatu oraz kształtowanie postaw ekologicznych w życiu codziennym. Organizatorzy projektu podkreślają, że wszystkie warsztaty są bezpłatne.

Źródło: UNICEF

Śr., 2 Lst. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Ewelina Kocemba