Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Sankcje nałożone na Rosję – strzał „w dziesiątkę”, czy strzał „w kolano”?

Sankcje nałożone na Rosję – strzał „w dziesiątkę”, czy strzał „w kolano”? fot.canva

CBOS w sierpniowym badaniu zapytało Polaków o to, czy zachodnie sankcje nałożone na Rosję w związku z inwazją na Ukrainę są bardziej odczuwalne dla Rosjan czy też dla mieszkańców krajów Unii Europejskiej.

Wśród odpowiedzi dominowało przekonanie, że sankcje dotykają ich w równym stopniu (38%), niemal co trzeci badany (31%) uważał jednak, że są one bardziej odczuwalne dla mieszkańców państw Unii Europejskiej. Co ciekawe, odpowiedź, wedle której nałożone na Rosję sankcje uderzają głównie w Rosjan – a zatem w tych, w których sankcje były rzeczywiście wymierzone – respondenci wskazywali najrzadziej (22%), jeśli pominąć odpowiedzi „trudno powiedzieć” (9%).

Przekonanie, że sankcje nałożone na Rosję są bardziej odczuwalne dla mieszkańców krajów UE, jest ponadprzeciętnie częste wśród badanych w wieku 35–44 lata, mieszkańców wsi oraz osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym. Spośród grup społeczno-zawodowych wyróżniają się pod tym względem robotnicy wykwalifikowani, gospodynie domowe, respondenci pracujący na własny rachunek oraz robotnicy niewykwalifikowani.

Źródło: CBOS

Wt., 20 Wrz. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła