CBOS przeprowadziło badanie pt. „Korzystanie z internetu w 2022 roku” z którego wynika, że na wysokim poziomie utrzymuje się popularność zakupów i usług online, m.in. bankowości internetowej. W przeprowadzonym w maju br. badaniu po raz pierwszy pytano również o wykorzystanie internetu do załatwiania spraw urzędowych.
Korzystających z internetu wciąż przybywa na całym świecie, a także w Polsce. Regularne korzystanie z internetu deklaruje obecnie ponad trzy czwarte dorosłych badanych (77%), czyli o 4 punkty procentowe więcej niż przed rokiem. W ciągu ostatnich dwóch lat, na które przypadała epidemia koronawirusa, odsetek internautów wzrósł o 9 punktów.
* W latach 2002–2008 pytanie brzmiało: „Czy używa Pan(i) internetu (sieci WWW lub poczty elektronicznej, e mail)?”
Statystyki odnośnie obecności online są silnie uwarunkowane wiekiem. Korzystanie z internetu jest powszechne wśród osób poniżej 35 roku życia, a także niemal powszechne wśród badanych mających od 35 do 44 lat. Do grona internautów zalicza się ogromna większość respondentów mających od 45 do 54 lat i dwie trzecie w wieku 55–64 lata. Wśród osób starszych użytkownicy internetu stanowią mniejszość: dwie piąte wśród mających od 65 do 74 lat i około jednej piątej wśród najstarszych. W porównaniu do poprzedniego pomiaru sprzed roku największy wzrost odsetka będących online nastąpił w grupach: 45–54 lata (o 10 punktów procentowych) i 75+ (o 9 punktów).
Źródło: CBOS