Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Netykieta - dlaczego warto ją stosować

Netykieta - dlaczego warto ją stosować fotolia.pl

Choć netykieta jest zbiorem niepisanych zasad w internecie, to za nieprzestrzeganie jej reguł internautom mogą grozić pewne konsekwencje. Jakie? Na przykład zablokowanie dostępu do określonych stron czy usług. Dlatego warto ją znać, a przede wszystkim stosować.

Najważniejsza z reguł netykiety jest uniwersalna i bardzo prosta. To wzajemny szacunek. W internecie jest tak samo ważny, jak w bezpośrednich kontaktach.

Zasad, które pokrywają się w świecie realnym i wirtualnym jest w netykiecie więcej:

 • Bądź uprzejmy – pamiętaj o przedstawianiu się i stosowaniu form grzecznościowych,
 • Wyrażaj się jasno – nie pozostawiaj miejsca na niedomówienia, czy nieporozumienie,
 • Nie używaj wulgaryzmów, ani nie prowadź rozmowy w prowokacyjny sposób,
 • Nie bój się wyrażać swoich opinii, ale jeśli krytykujesz – rób to w rzeczowy i kulturalny sposób.

Inne? Zawsze i wszędzie dbaj o język swoich wypowiedzi. Stosuj zasady gramatyczne, stylistyczne, ortograficzne, interpunkcyjne. Pisz konkretnie, unikaj literówek, a jeśli lubisz emotikony używaj ich tylko wtedy, kiedy jest to na miejscu, czyli w kontaktach nieformalnych i – nie w nadmiarze.

Tak samo jak w korespondencji prowadzonej offline, zwroty bezpośrednie – Ty, Tobie, Ciebie – pisz z dużej litery. Nie nadużywaj jednak CAPS LOCKA – wielkie litery są w internecie uznawane za krzyk.

E-uprzejmość
Nie mniej ważne od tego, jak zwracamy się do innych jest to, jakie treści publikujemy i przesyłamy dalej. Tu również warto skorzystać z kilku rad:

 • Szanuj nie tylko drugą osobę, ale też jej własność - również intelektualną. Jeśli cytujesz – podaj autora słów, jeśli wykorzystujesz czyjeś zdjęcie, np. na blogu lub stronie internetowej – poproś o zgodę.
 • Nie naruszaj prywatności innych – chcesz opublikować coś, co nie dotyczy tylko Ciebie, albo wrzucić np. wspólne zdjęcie? Najpierw upewnij się, że ta druga osoba nie ma nic przeciwko.
 • Nie spamuj – nie wysyłaj wiadomości, których odbiorca może sobie nie życzyć. Ty też pewnie nie lubisz takich dostawać.
 • Nie zapychaj skrzynek – jeśli wysyłasz duży załącznik, skompresuj plik.

I jeszcze jedno - dbaj o porządek. Sieć to miejsce, w którym każdy ma swoją przestrzeń – np. w konto na kanale społecznościowym - ale jako całość służy nam wszystkim. Dlatego:

 • Nie zaśmiecaj profili – swoich, ani innych,
 • Usuwaj – ze strony, czy bloga nieaktualne treści,
 • Nie siej dezinformacji. Zanim coś udostępnisz – sprawdź źródło i jego wiarygodność.

Tylko tyle i aż tyle możemy zrobić, żeby budować kulturę bezpiecznej sieci na co dzień.

Akcja - reakcja
Tak samo ważne, jak przestrzeganie zasad, jest odpowiednie reagowanie na ich łamanie. Jeśli widzisz niewłaściwe zachowania w sieci, masz prawo to zgłosić. Nie wahaj się z niego skorzystać.

Najprostsze rozwiązanie, które powinno przynieść pożądany efekt, to zgłoszenie faktu naruszenia zasad – choćby tych niepisanych, do których zalicza się netykieta – administratorowi strony. To on wyciągnie konsekwencje z niestosownego zachowania, nakładając np. na zgłoszonego użytkownika określone ograniczenia.

Oto adresy, które mogą się przydać:

 • incydent.cert.pl – zgłoszenia incydentów naruszających bezpieczeństwo w sieci,
 • dyzurnet.pl – zgłoszenia nielegalnych treści w internecie.

Źródło: MC

Czw., 23 Wrz. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska