Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

4-dniowy tydzień lub 6-godzinny dzień pracy – czy to się opłaca?

4-dniowy tydzień lub 6-godzinny dzień pracy – czy to się opłaca? fotolia.pl

W Polsce i na świecie coraz częściej dyskutuje się o czterodniowym tygodniu pracy. Argumentuje się, że skrócenie czasu pracy mogłoby pomóc w bardziej efektywnym godzeniu życia zawodowego z życiem prywatnym i rodzinnym, poprawić dobrostan pracowników, a w efekcie również pozytywnie wpłynąć na poziom produktywności pracowników.

Eksperymenty przeprowadzone do tej pory wskazują, że zmniejszenie wymiaru czasu pracy przy zachowaniu dotychczasowej płacy może pomóc w zwiększeniu produktywności pracowników. Do eksperymentów potwierdzających taki wynik należą między innymi te przeprowadzone w firmach Perpetual Guardian (Nowa Zelandia), Toyota (Szwecja) i Microsoft (Japonia). Polska również testowała taki system pracy, głównie w firmach z sektora IT. Wprowadzenie 6-godzinnego dnia pracy bądź 4-dniowego tygodnia pracy, wskazuje na zwiększoną produktywność pracowników firm.

W instytucjach sektora publicznego skrócenie wymiaru czasu pracy wiązało się z podniesieniem poziomu jakości świadczonych usług przy równoczesnym utrzymaniu produktywności. W większości z eksperymentów, zwłaszcza w administracji, możliwe było przeorganizowanie pracy zespołów w taki sposób, żeby dostępność usług świadczonych mieszkańcom nie zmieniła się. Z kolei zmniejszenie wymiaru czasu pracy w instytucjach opieki zdrowotnej wiązało się z koniecznością zwiększenia stanu zatrudnienia.

Jak czytamy w raporcie PIE większość przeprowadzonych eksperymentów, zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym, wiązała się z poprawą jakości życia pracowników. Zaobserwowano wśród nich niższy poziom stresu, niższy poziom absencji chorobowej, a także wyższy poziom zadowolenia z możliwości godzenia życia prywatnego i zawodowego.

Przeprowadzone badania sugerują, że efekty skrócenia czasu pracy mogą silnie zależeć od charakteru pracy i mogą być silnie zróżnicowane pomiędzy sektorami gospodarki. W niektórych przypadkach skrócenie czasu pracy może się wiązać z koniecznością zwiększenia nakładów związanych z zatrudnieniem nowych pracowników. Dotyczyć to może zwłaszcza firm prywatnych dostarczających usługi konsumenckie, przemysłu, a także sektora opieki zdrowotnej, które wymagają pracy zmianowej. Przeprowadzone eksperymenty sugerują także pozytywny wpływ skrócenia czasu pracy na produktywność. Stan taki obserwowany był głównie w firmach świadczących usługi z dziedziny nowych technologii, a także w administracji publicznej.

Więcej informacji tutaj.

Źródło: Tygodnik Gospodarczy PIE

Czw., 2 Wrz. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła