Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jak Polacy spędzają czas wolny?

Jak Polacy spędzają czas wolny? fotolia.pl

Polacy są uznawani jako czwarta najbardziej pracowitą nacją wśród państw Unii Europejskiej. Z danych Eurostatu, wynika że w 2020 r. pracowaliśmy średnio 41,4 godzin tygodniowo, tj. o 42 minuty dłużej niż średnia dla państw UE. Jak więc spędzamy swój czas wolny po pracy? Czy wracamy zmęczeni i spędzamy go wyłącznie odpoczywając?

Z danych OECD wynika, że Polacy dużo czasu poświęcają na zajmowanie się domem – w ciągu dnia to 2 i 1/4 godziny. Częściej niż inni Europejczycy opiekujemy się domownikami – zajmuje nam to 38 minut. To drugi najwyższy wynik w Europie, co prawdopodobnie wynika z większej liczby wielopokoleniowych gospodarstw domowych.

Na tle państw zachodnich żyjemy w biegu. Dziennie na jedzenie przeznaczamy 1,5 godziny. Rekordzistami są Włochy, Hiszpania oraz Francja, w których taka aktywność zajmuje ponad 2 godziny. Czas poświęcany higienie osobistej jest zbliżony do średniej dla krajów Unii Europejskiej (ok. 1 godziny dziennie). Najbardziej zadbanym społeczeństwem są Francuzi (1 i 3/4 godziny) – podaje PIE.

Polacy mało czasu poświęcają znajomym i przyjaciołom. Na ten cel dziennie poświęcamy tylko 45 minut. W Niemczech wartości te są o kwadrans wyższe. Najczęściej spotkania z innymi odbywają mieszkańcy Austrii, Danii czy Holandii – o 27-36 minut dłużej niż Polacy.

Przeciętnie wypadamy też jeśli chodzi o rozwój osobisty. Szeroko pojęta edukacja zajmuje nam średnio 1/2 godziny dziennie, natomiast na uprawianie sportu poświęcamy średnio 23 minuty. Łącznie to niecała godzina. Liderami są kraje skandynawskie i Benelux – w Finlandii i Szwecji rekreacja zajmuje 66 minut, a w Luksemburgu i Belgii odpowiednio 71 minut i 62 minuty.

Nieprawdą jest mit „wiecznie włączonego telewizora”. Oglądanie telewizji w Polsce to nieco ponad 2 godziny dziennie. Anglicy, Węgrzy oraz Litwini spędzają przed ekranem 10 minut dłużej dziennie, a rekordziści Grecy – ponad kwadrans. Telewizję najmniej chętnie oglądają Irlandczycy – poświęcają jej mniej niż półtorej godziny dziennie.

Więcej informacji tutaj.

Źródło: PIE

Śr., 18 Sp. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła